Halk hekimliği ve Elmalı'daki halk hekimliğiyle ilgili inanış ve uygulamalar
The Public medicine with the beliefs and application related to the public medicine in Elmalı
  1. Tez No: 89065
  2. Yazar: EMİNE EROL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHSEN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
ÖZET“Elmalı'da Halk Hekimliği ve Halk Hekimliği ile ilgili İnanış ve Uygulamalar”adlı çalışmamızda Elmalı'daki halk hekimliğinin anlatılmasına, halk hekimliği ile ilgili kavram, inanış ve uygulamaların açıklanmasına çalışılmıştır. Halk hekimliği zengin bir folklor müessesesi olup, halkın hastalık sebepleri hakkındaki görüş ve düşüncelerini, hastalıkları tedavi etmek için kullandığı ilaç ve metodları ihtiva etmektedir. Bir başka deyişle halk hekimliği, halkın arasında görülen hastalıklara uygulanan iyileştirme yöntemlerinin tümü ile hastalıklarla ilgili inanışları ihtiva eder. Tıbbî folklorda halkımızın kendi kendini maddî ve manevî yollarla iyileştirmek istediğini görmekteyiz. Bu çeşit uygulamalar çaresizlik içinde kalan insanın yaradılışının ve ruhî hayatının yapısıyla izah edilmektedir. Asırlardır ölüme çare olacak iksir nafile yere aranmış olsa bile insanı ızdırapsız yaşatmak ve ömrünü uzatmak maksadıyla baş vurulan tedavi usûllerinden manevî olanları bir telkin tedavisi şeklinde olmaktadır. Halkımızın, hastalık tedavisinde kullandığı usûllerin manevî olanları dinî inanışlar ve uygulamalarla kaynaşmış birtakım batıl inançlardır. Bunların yanısıra iyileştirici etkisi tecrübeyle kazanılmış ilaçlar da maddî tedavi vasıtaları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hastalıkların tedavisinde hem dinî, hem batıl, hem de tıbbî anlamı olan uygulamalar birlikte kullanılmakta, bütün bu usûllerden şifa beklenmektedir. Ancak asıl dermanın Allah'tan geleceği inancı bütün inanış ve uygulamaların temelidir. Bütün bunlardan yola çıkarak Elmalı halk hekimliğindeki tedavi usûllerini üç maddede toplamak mümkündür: 1. Ocaklar 2. Ziyaret Yerleri 3. Hayvanî ve Nebatî Malzemelerle Hazırlanan İlaçlarBirçok safhadan geçerek günümüz bilimsel tıbbın temelini oluşturan halk hekimliği, halâ sosyo ekonomik nedenlerden dolayı yöredeki varlığını sürdürmektedir. Kültür ve folklor değerlerimiz açısından halk hekimliği ile ilgili inanış ve uygulamalar kayda geçirilmelidir. Bu sayede gelecek nesillere zengin bir kültür mirası bırakılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our work, named as“The Public Medicine with the beliefs and appliances related to the Public Medicine in Elmalı”; it is tried the Public Medicine to be told, concepts, beliefs and appliances related to Public Medicine to be explained. Public Medicine is a rich, sociological association; containing the thoughts and opinions of public about diseases and the medicine with methods to cure those diseases. In other words, Public Medicine comprises the whole recovery applied to cure the diseases seen among a society, and the beliefs about those sicknesses. In medical sociology, we see that our public desires to recover themselves by material and moral ways. This type of appliances are explained by the structure of inevitable man's creation and spiritual life. For countries long, man had researched for the syrup of immortality. Thus, procedures of moral treatment which have been applied at first, are no longer than inoperative treatments. That moral procedures used in sickness recovery by our public is concerned with religious beliefs and appliances in accordance to superstitious faith. In resemblance to these, we also see some recovery and treatment devices known to have curable effects gained with experience, as material treatment methods. During the treatment of disease; the religious, superstitious and scientifically medical appliances are used together, and solution is supposed from all that three methods. But it is mentioned to be believed the major remedy comes from the good by the God by the major remedy comes from the God by the society. This is the fundamental belief in Public Medicine. According to all written until nose, it possible to sum up Public Medicine in Elmalı in three articles: 1. Fire places 2. Pilgrimage places 3. Medical cures prepared with vegetal and bestial substances.Public Medicine, after being inherited from Many ranks until today to from a base of scientific medicine; is still protecting its existence because of social and economic reasons. From the point of cultural and sociologic variables of ours, all these have to be recorded. In this respect, a rich cultural heritage will be inherited to the future generations. V.G. *ü5*