İşletmelerde yüksek performanslı ekiplerin yaratılması ve geliştirilmesi
- Tez No: 89066
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL BUMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
134 ÖZET Dünyadaki değişime bağlı olarak işletmelerin organizasyon yapılarında da değişiklik ihtiyacı doğmuş ve bunun bir sonucu olarak da dinamik yapıya sahip ve çabuk adapte olabilen ekipler doğmuştur. Ekipler, esnek yapıları, problemleri kolayca çözebilmeleri ve çalışanların yeteneklerinden en üst düzeyde yararlanma olanağı verdiği için tercih edilmektedir. Ekiplerin kurulması için kişilerin tek tek sahip olduğu bilgi ve becerilerden fazlasına ihtiyaç duyulması gerekir. Ancak ihtiyaç duyulan ekip çalışması seviyesi iyi belirlenmeli ve kaynaklar boşa sarfedilmemelidir. Üst yönetimde de ekipler kullanılmakla birlikte daha fazla engel ve dirençle karşılaşırlar. Oysa üst yönetim ekiplerinde yetenek bakımından bir eksikliğin olması durumunda ekip yaklaşımı daha anlamlı hale gelir. Ekip çalışmasında zannedildiği gibi üst yönetimin ekipten uzaklaşması verimi artırmaz. Yöneticilerin, etkin izleme teknikleri ve toplantılar yoluyla ekibin gelişimini takip etmesi ve gerekli konularda onları yönlendirmesi gerekir. Ekibin kurulması bir program dahilinde yapılmalı ve ekibe ne yapmaları gerektiği, nasıl birlikte çalışacakları gibi konularda eğitim verilmelidir. Ekip çalışmalarına destek olmak üzere ekipler, sponsor ve danışman kullanabilirler. Ancak en büyük görev ekip liderine düşmektedir. Ekibin içinde bulunduğu döneme bağlı olarak, liderin sorumlulukları değişir. Lider, bazen bir eğitici, bazen bir temsilci, bazen de bir yardımcı rolünü üstlenmek zorundadır. Liderin en önemli görevi ekibin etkinliğinin sağlanmasıdır. Ekip elemanlarını daha fazla katılıma teşvik etmeli ve ekip içinde dayanışma ruhunu oluşturmalıdır. Yüksek performanslı ekipler, yüksek seviyede motivasyona ihtiyaç duyarlar. Çaba sarfedecekleri açık bir amaçlarının olması ve bunların kişisel amaçlar ile çakışması gerekmektedir. Bu ekipler, ileri seviyede iletişim kurar ve çok hızlı tepki verebilirler. Göreve odaklanmışlardır ve sürekli geleceğe yönelik çalışırlar. Yüksek performanslı ekiplerde liderlik, sürekli el değiştirir. Yaratılan çalışma ortamı sayesinde ekipler sinerjiye ulaşır ve kendilerinden beklenenden fazlasını üretirler. Fakat bu ekiplerin yaratılması ve geliştirilmesi çok zordur ve birçok şartın biraraya gelmesi gerekir. Bu nedenle üst yönetimin desteğine ihtiyaç vardır. Gerek ekip elemanları gerekse üst yönetim tarafından yaratılan engellerle karşılaşabilirler. Bunun çok çeşitli sebepleri vardır. Bunlardan en önemlisi, gerekli işletme kültürünün oluşturulmamış olmasıdır. Ekip problemlerinin çözümü için geribildirim, eylem planlaması ve izleme toplantıları yapılır.
Özet (Çeviri)
135 SUMMARY With regard to the changes in the world, companies are urged to change their organizational structures. As a result, easily adaptible teams which have very dynamic structures, are formed. Teams are preferred in the organizations because they are very flexible to the changes. They can solve problems better and give a chance to use the skills of the team members at maximum degree. Teams should be gathered when the required level of information and skills are much higher than the information and skills of each team member. The required extend of teamwork should be defined exactly and the waste of resources should be prevented. Teams are also used in top management but there are always higher barriers than the others for them. However the teams become a better solution when there is a lack of skill in top management. Contrary to the common belief, productivity does not increase if the top management keeps away from the team. Managers have to trace the evolution of the teams by using efficient followup techniques and meetings. Teams should be formed under the control of a program and team members should be trained and informed about how to work together and what kind of roles they will play. In order to give support to teamwork, a team sponsor and a team facilitator may be used. However the most important role in the team is the team leader. With respect to the lifecycle of the team, the role of the team leader changes. The leader sometimes traines the members, sometimes delegates the team and sometimes gives support and help to the teamwork. The most important role of the leader is to increase the productivity of the team. He or she should force the team members for more participation and create an atmosphere of support. High performance teams require high degree of motivation. They have to have a clear goal which must coincide with the personal goals of the team members. High performance teams have a high communication and have a rapid response. They are focused on the task and work for the future. The leadership in high performance teams changes continuously between the team members depending on the situation. With the help of this atmosphere, sinergism is created and the team produces more than expected.