Diş hekimlerinde kor stabilite ile üst ekstremite performansı arasındaki ilişkinin incelenmesi
İnvestigation of the relationship between core stability and upper extremity performance in dentists
  1. Tez No: 890650
  2. Yazar: NARMIN KAZIMOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmamız diş hekimlerinde kor stabilite ile üst ekstremite performansı arasındaki ilişkinin incelenmesi amacı ile planlandı. Çalışmaya en az bir yıllık mesleki deneyim sahibi olan, 23-45 yaş aralığında 30 diş hekimi dahil edildi. Gönüllülerin değerlendirmeleri çalıştıkları hastanede gerçekleştirildi. Sosyo-demografik bilgileri kaydedildikten sonra kor stabilite; McGill gövde kas endurans testleri ve çift bacak indirme testi ile, üst ekstremite performansı; üst ekstremite rotasyon testi, üst ekstremite Y-denge testi ve zamanlı fonksiyonel kol ve omuz testi ile, ağrı; ise VAS kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Our study was planned to examine the relationship between core stability and upper extremity performance in dentists. 30 dentists between the ages of 23 and 45, with at least one year of professional experience were included in the study. The evaluations of the volunteers were made in the hospital where they worked. After recording socio- demographic information, core stability was assessed with McGill trunk muscle endurance tests and double leg lowering test, upper extremity performance was assessed with upper limb rotation test, upper quarter Y-balance test and timed functional arm and shoulder test, and the pain was assessed using VAS.