Coğrafi işaretli ürünlerin üretim, pazarlama ve markalaşma sorunları: Kağızman Uzun Elması örneği
Marketing and branding problems of geographical indications: The case of Kağızman Long Apple
  1. Tez No: 890649
  2. Yazar: ERKAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT GELİBOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Belirli bir coğrafyada yetişebilen veya üretilebilen ürünler o bölgeye has birçok özelliği bünyesinde barındıran coğrafi işaretli ürünlerdir. Yöresel coğrafyayı tanıtan, o bölgenin kültürel zenginliğini ve doğasını yansıtan ürünlerin tanıtılması, pazarlanması ve markalaşması özellikle o yörenin siyasi, ekonomik ve kültürel gelişimi için önemlidir. Bu çalışmada da Kağızman Uzun Elmasının üretim, pazarlama ve markalaşmasında yaşanan sorunlar yarıyapılandırılmış görüşme tekniğiyle nitel olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda 7 üretici ve 7 pazarlamacıdan oluşan 14 katılımcının görüşleri alınarak analiz edilmiştir. Yapılan değerlendirmelerde; Kağızman Uzun Elmasının aroması, tadı, başka bir yerde yetiştirilememesi, uzun süre saklanabilmesi, kendine has uzun şekliyle özel bir elma çeşidi olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte ulusal olarak yeterince tanıtımının yapılamaması, sulama, rekol teve soğuk hava deposu sorunları; üretici ve pazarlamacıların eğitimsizliği ve aralıklı üretimin Kağızman Uzun Elması üretimi, pazarlaması ve markalaşmasına engel olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak öncelikle sulama ve soğuk hava deposu sorununun giderilmesi, kooperatifleşmenin sağlanarak üretici sayısının artırılması, ziraat mühendislerince verilecek eğitimlerin ve aşılı Uzun Elma fidanlarının yaygınlaştırılmasının sorunları azaltabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Products that can only be grown or produced in a specific region are geographical indication products and contain many features specific to that region. Promotion, marketing and branding of products that introduce local geography and reflect the cultural richness and nature of that region are especially important for the political, economic and cultural development of that region. In this study, the problems encountered in the production, marketing and branding of Kagızman Long Apple were qualitatively identified using a semi-structured interview technique. In this context, the opinions of 14 participants, including 7 manufacturers and 7 marketers, were collected and analyzed. In the estimates made; It has been established that Kagyzman Long Apple is a special variety of apples that has aroma, taste, the ability to be grown in other places, the ability to be stored for a long time and a unique elongated shape. However, inadequate national promotion, problems of irrigation, yield and cold storage; Lack of education among manufacturers and retailers, as well as production disruptions, were found to be hampering the production, marketing and branding of Kağızman Tall Apple. As a result, it can be said that addressing the problems of irrigation and cold storage, increasing the number of producers through the creation of cooperatives, training of agricultural engineers and the distribution of grafted long apple seedlings can reduce these problems.