Bilişsel davranışçı terapi temelli sosyal duygusal öğrenme becerileri psikoeğitim programının ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin sosyal kaygı düzeylerine etkisi
The effect of cognitive behavioral therapy based social emotional learning skills psychoeducation programs on the 7th grade students' social anxiety levels
- Tez No: 907584
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAKİNE GÜLFEM ÇAKIR ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal duygusal öğrenme becerileri psikoeğitim programının ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin sosyal kaygı ve soyal duygusal öğrenme becerileri düzeyleri üzerindeki etkiliğini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda ön test son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, Antalya iline ait bir ilçedeki bir ortaokulda 2022-2023 eğitim öğretim yılında 7. sınıfta öğrenim görmekte olan öğrencilerden oluşmaktadır. Deney ve kontrol grubunu oluşturmak için 30 gönüllü öğrencinin sosyal kaygı ve sosyal duygusal öğrenme beceri puanları dikkate alınarak, 15'i deney, 15'i kontrol grubuna seçkisiz olarak atanmıştır. Deney grubunda yer alan katılımcılara sosyal duygusal öğrenme becerilerini artırmaya yönelik 8 oturumluk bilişsel davranışçı terapi temelli sosyal duygusal öğrenme becerileri psikoeğitim programı uygulanmıştır. Kontrol grubundaki katılımcılara ise bir müdahale programı uygulanmamıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında Ergenler İçin Sosyal Kaygı Ölçeği, Sosyal Duygusal Öğrenme Becerileri Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma verileri, bağımsız ve bağımlı örneklemler için T testi ve ANCOVA kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler sonucunda bilişsel davranışçı terapi temelli sosyal duygusal öğrenme becerileri psikoeğitim programına katılan deney grubundaki öğrencilerin sosyal kaygı son test puanlarında anlamlı bir azalma, sosyal duygusal öğrenme becerileri son test puanlarında ise anlamlı bir artış olduğu bulunmuştur. Kontrol grubunda ise anlamlı bir değişim gerçekleşmemiştir. Deney ve kontrol grubunun sosyal kaygı ve sosyal duygusal öğrenme becerileri son test puanlarında deney grubun lehine anlamlı farklılık gerçekleştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of social emotional learning skills psychoeducation program on the social anxiety and social emotional learning skill levels of 7th grade middle school students. For this purpose, an experimental design with pretest-posttest control group was used. The study group of the research consists of 7th grade students in a secondary school in a district of Antalya in the 2022-2023 academic year. To form the experimental and control groups, 30 volunteer students were randomly assigned 15 to the experimental group and 15 to the control group, considering their social anxiety and social emotional learning skill scores. Participants in the experimental group received an 8-session cognitive behavioral therapy-based social emotional learning skills psychoeducation program to increase social emotional learning skills. Participants in the control group did not receive an intervention program. Social Anxiety Scale for Adolescents (SASA), Social Emotional Learning Skills Scale (SELLSS) and Personal Information Form were used to collect the research data. The research data were analyzed using T-test and ANCOVA for independent and dependent samples. As a result of the analyses, it was found that there was a significant decrease in the social anxiety posttest scores and a significant increase in the social emotional learning skills posttest scores of the students in the experimental group included in the“cognitive behavioral therapy-based social emotional learning skills”psychoeducation program. There was no significant change in the control group. It was observed that there was a significant difference in the post-test social anxiety and social emotional learning skills scores of the experimental and control groups in favor of the experimental group.