Çalışan yetişkinlerede mesleki tükenmişlik, iş stresi ve psikolojik sermaye arasındaki ilişkiler
The relationships between occupational burnout, job stress, and psychological capital among adult employees
  1. Tez No: 890677
  2. Yazar: CİHANGİR HALİTOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Cihangir HALİTOĞLU Çalışan Yetişkinlerde Mesleki Tükenmişlik, İş Stresi ve Psikolojik Sermaye Arasındaki İlişkiler Yüksek Lisans Tezi İstanbul, 2024 Çalışan yetişkinler, mesleki tükenmişlik ve iş stresi gibi zorluklarla karşı karşıya kalmakta ve bu durum iş verimliliği ile genel refah üzerinde ciddi olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bu araştırmanın amacı, psikolojik sermayenin bu olumsuz etkileri nasıl azaltabileceğini incelemektir. İş dünyasında stres ve tükenmişlik seviyelerinin artmasıyla birlikte, psikolojik sermayenin rolü daha da önem kazanmaktadır.Bu araştırmada, psikolojik sermayenin mesleki tükenmişlik ve iş stresi üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Psikolojik sermayenin dayanıklılık, umut, iyimserlik ve öz yeterlik gibi alt boyutlarının iş stresi ve tükenmişlik üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma, Türkiye genelinde farklı sektörlerde çalışan yetişkin bireylerden oluşan bir örneklem üzerinde gerçekleştirilmiştir. Toplamda 300 katılımcı ile yürütülen bu araştırmada, uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veriler, Psikolojik Sermaye Ölçeği, Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve İş Stresi Ölçeği ile toplanmıştır. Toplanan veriler, Microsoft Excel ve SPSS yazılımları kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sürecinde tanımlayıcı istatistikler, korelasyon ve regresyon analizleri uygulanmıştır.Araştırma bulguları, yüksek psikolojik sermaye seviyelerinin mesleki tükenmişlik ve iş stresi düzeylerini azalttığını ortaya koymuştur. Psikolojik sermayenin alt boyutlarının, iş stresi ve tükenmişliği azaltmada önemli bir rol oynadığı belirlenmiştir. Bu sonuçlar, iş yerlerinde psikolojik sermayeyi artırmaya yönelik stratejilerin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Cihangir HALİTOĞLU The Relationships Between Occupational Burnout, Job Stress, and Psychological Capital Among Adult Employees Master's Thesis İstanbul, 2024 With the increase in stress and burnout levels in the business world, the role of psychological capital has become increasingly important. Consequently, working adults are confronted with concepts such as burnout, job stress, and psychological capital. This study examines how psychological capital can mitigate these adverse effects. The effects of sub-dimensions of psychological capital, including resilience, hope, optimism, and self-efficacy, on job stress and burnout were investigated. Data were collected from 300 individuals working in various sectors across Turkey using the Psychological Capital Scale, Maslach Burnout Inventory, and Job Stress Scale, and analyzed using SPSS software. The findings indicate that high levels of psychological capital significantly reduce job stress and burnout levels. These results highlight the importance of strategies aimed at increasing psychological capital in the workplace. Keywords Working adults, job stress, burnout, psychological capital.