The factors affecting residents' willingness to implement green infrastructure strategies on their property
Maliklerin mülkleri üzerinde yeşil altyapı stratejileri uygulama istekliliğini etkileyen faktörler
- Tez No: 890682
- Danışmanlar: PROF. ART RICE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: North Carolina State University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölge Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Kentleşme daha geçirimsiz yüzeylere neden olmuş ve çoğu belediyenin yağmur suyu altyapısı, artan yağmur suyu ile ilişkilendirilen sel olayları ile başa çıkmakta yetersiz kalmıştır. Şehirler, yağmur suyu yönetimiyle ilgili olaylarla başa çıkmak için, uygun maliyetli, çevresel olarak sürdürülebilir ve sosyal olarak sorumlu ve sosyal çözümler aramaktadır. Bu bağlamda, geleneksel yağmur suyu yönetim şebekelerine ek olarak yeşil altyapı uygulayan eyalet ve belediye sayısı gitgide artmaktadır. Yağmur suyu yönetimi bağlamında kullanıldığında,“yeşil altyapı”, yağmur suyunu yerinde sızdıran, buharlaştıran, hapseden ve tekrar kullanan strateji olarak tanımlanabilir. Yağmur suyu yönetimi hedeflerini yerine getirmek için belediyeler, hem kamu arazilerine yeşil altyapı kurmalı, hem de konut sakinlerinin özel arazilerine yeşil altyapı kurmaları konusunda ikna etmelidir. Daha önceki araştırma, konut sakinlerinin kendi yeşil altyapılarını kurma istekliliğini etkileyen faktörleri incelemiştir. Ancak, bu uygulamanın önündeki engelleri bir arada inceleyen çok az araştırma bulunmakla beraber, sosyal engeller çoğunlukla göz ardı edilmiştir. Genel olarak, bu çalışmanın amacı, sosyobilişsel ve diğer faktörleri (kurulum masrafı, bakım masrafı, bakım için gereken süre, sağlık sorunları ve görsellik) bir arada inceleyerek, konut sakinlerinin yeşil altyapı stratejilerini uygulama istekliliğini etkileyen faktörleri kapsamlı anlayışını geliştirmektir. Bu amaçla, çevrimiçi anket oluşturulmuştur. Bu anket planlı davranış teorisine (Ajzen, 1991) göre geliştirilmiştir. Hipotezi test etmek için regresyon modelleri kullanılmış ve çalışmadaki her yeşil altyapı türü için (yağmur varili, yağmur bahçesi ve su geçiren kaldırım) üç farklı regresyon modeli oluşturulmuştur. Sonuçlar, öz yeterlik, öznel norm, görünüş, bakım için gereken zaman ve genel bilginin kişinin yeşil altyapı kurma istekliliğinin önemli bir yorumlayıcısı olduğunu göstermiştir. Diğer bir yandan, literatürde önemli engeller olarak görülen tutum ve maliyet, bu çalışmada önemli bir yorumlayıcı olmamıştır. Bu bulgular, belediyenin konut mahallelerinde örnek projeler finanse ederek ve eğitim vererek, özel arazilerde yeşil altyapının benimsenmesini daha etkili şekilde teşvik edilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Urbanization has resulted in more impervious surfaces, and most municipalities' stormwater infrastructure is not prepared to deal with flooding events that can be associated with the increased stormwater runoff. Cities have been looking for cost-effective, environmentally sustainable, and socially responsible solutions to deal with issues related to stormwater management. Based on this context, an increasing number of states and municipalities have been adopting green infrastructure as a supplement to traditional stormwater management systems. When used for stormwater management, the term“green infrastructure”can be defined as strategies that infiltrate, evapotranspirate, capture, and reuse stormwater on site. In order to accomplish stormwater management goals, municipalities need to both install green infrastructure on publicly owned land and persuade residents to install green infrastructure on their private property. Previous research has investigated the factors that affect residents' willingness to install their own green infrastructure. However, very little research has investigated the barriers to that implementation in a combined manner, and social barriers have mostly been ignored. Overall, the purpose of this study is to develop a comprehensive understanding of the factors that affect residents' willingness to implement green infrastructure strategies by investigating socio-cognitive factors and other influencing factors (such as installation cost, maintenance cost, required time to maintenance, health concerns, and visual appearance) in a combined manner. For this purpose, an online questionnaire was created. This questionnaire was developed based on the theory of planned behavior (Ajzen, 1991). Regression models were used to test the hypothesis, and three different regression models were created for each type of green infrastructure in the study (rain barrel, rain garden, and porous pavement). The results indicated that self-efficacy, subjective norm, visual appearance, time required for maintenance, and general knowledge were significant predictors of a person's willingness to install green infrastructure. On the other hand, attitudes and cost, which were found to be important barriers in the literature, were not significant predictors in the current study. These findings indicate that municipalities might more effectively promote the adoption of green infrastructure on private land by providing training and by funding exemplary projects in residential neighborhoods.