Karabük ilinin gastronomi potansiyelinin incelenmesi
Examining the gastronomy potential of Karabük province
  1. Tez No: 890684
  2. Yazar: BİLAL CAN HINISLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRFAN YURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yiyecek ve içecekler insanoğlunun yaşamı boyunca var olmuştur. Günümüzde gastronomi alanı her geçen gün daha önemli bir konuma gelmektedir. Turizm destinasyonlarında yöresel ürünlerin kullanılması her geçen gün artmaktadır. Dünyada ve ülkemizde gastronomi trendleri sayesinde sürdürülebilir bir yöresel mutfak mümkün kılınmaktadır. Gastronomi kültürü yılın her döneminde farklı tatları sunma fırsatı sunmaktadır. Bir yörenin tanıtılması, yöreye ait ürünlerin tanıtılması ve pazarlanması gibi etkenler bölgenin gastronomi kimliği bakımından önemli bir noktadadır. Karabük ilinin zengin mutfak kültürünün bulunması, alternatif turizm türlerine uygun imkânların varlığı, 1994 yılından itibaren UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan Safranbolu ilçesini bünyesinde bulundurması, coğrafi işaret almış ürünlere sahip olması gibi faktörler bölgenin gastronomi potansiyelinin detaylı olarak incelenmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu tez çalışması kapsamında Karabük ilinin gastronomi potansiyelini belirleyerek konu ile alakalı sorunlara çözüm önerileri getirmek amaçlanmıştır. Karabük ili bulunduğu coğrafi bölgede çeşitli turizm faaliyetlerinin gerçekleşmesini sağlayacak özelliklere sahiptir. Doğa turizmi, kış turizmi, gastronomi turizmi, tarih ve kültür turizmi gibi turizm dallarında zengin bir çeşitlilik söz konusudur. Karabük ili coğrafi konumu itibari ile çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır ve bu durum sentez mutfağı oluşturmuştur. İl genelinde 96 çeşit yöresel yiyecek-içecek bulunmaktadır. Çalışmada Karabük ilinin gastronomi potansiyelini gün yüzüne çıkarmak ve yöresel yemek kültürünün şehre sağlayacağı faydaları ortaya çıkarmak hedeflenmiştir. Hedef doğrultusunda yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak yöre halkından 64 kişi ile görüşülmüştür. Elde edilen bilgiler ve bulgulardan alınan veriler analiz edilerek Karabük ilinin gastronomi potansiyeli için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Food and beverages have existed throughout human life. Today, the field of gastronomy is becoming more important day by day. The use of local products in tourism destinations is increasing day by day. Thanks to gastronomy trends in the world and in our country, a sustainable local cuisine is made possible. Gastronomy culture offers the opportunity to offer different flavors at all times of the year. Factors such as the promotion of a region, promotion and marketing of local products are at an important point in terms of the gastronomic identity of the region. Factors such as the rich culinary culture of Karabük province, the existence of opportunities suitable for alternative tourism types, the presence of Safranbolu district, which has been included in the UNESCO World Heritage List since 1994, and having products with geographical indications reveal the necessity to examine the gastronomy potential of the region in detail. Within the scope of this thesis study, it is aimed to determine the gastronomy potential of Karabük province and to bring solutions to the problems related to the subject. Karabük province has the characteristics that will enable the realization of various tourism activities in its geographical region. There is a rich diversity in tourism branches such as nature tourism, winter tourism, gastronomy tourism, history and culture tourism. Karabük province has hosted various civilizations due to its geographical location and this has created a synthesis cuisine. There are 96 types of local food and beverages throughout the province. In the study, it was aimed to reveal the gastronomy potential of Karabük province and to reveal the benefits of local food culture to the city. In line with the target, 64 local people were interviewed using semi-structured interview technique. The data obtained from the information and findings were analyzed and suggestions were made for the gastronomy potential of Karabük province.