Z kuşağının kuantum liderliğe bakış açısı: Türkiye örneği
Generation z's perspective on quantum leadership: Case of Türkiye
  1. Tez No: 890691
  2. Yazar: HANDE ODABAŞ ERDEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERVER SEVİL AKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı Z kuşağının kuantum liderliğe bakış açısını incelemektir. Ortak bir amaç etrafında birleşen insanlardan oluşan toplumların sürdürülebilirliği için insan topluluklarına etki eden onları yönlendirebilecek liderlere ihtiyaç vardır. Her kuşak yaşadığı dönemim koşullarını etkiler ve onlardan etkilenir. Bu bakımdan günümüz toplumunda hâkim olan Z kuşağının özellikleri bilinerek ve onların toplumun geleceği ve sürdürülebilirliğinde etkili rolü oldukları kabul edilerek bu kuşağın liderlikten beklentilerinin hangi doğrultuda olduğunun anlaşılması gerekir. Ancak bu konuyu irdeleyen güncel çalışmaların az olması literatürde önemli bir boşluktur. Bu çalışma bu boşluğu doldurmayı ve günümüzde sürdürülebilirlik için elzem bir sorun olan liderlik olgusunu teorik ve pratik temelleriyle incelemeyi amaçlamaktadır. Kuantum liderliğin nasıl etkili olabileceğinin literatüre dayalı olarak tartışıldığı bu çalışmada ilk olarak liderlik ve türleri üzerine kavramsal bir çerçeve oluşturulmuş ve ayrıca kuantum liderlik incelenmiş ve Z kuşağının özellikleri değerlendirilmiştir. Çalışmada nitel analiz yöntemi benimsenmiş ve veri toplama aracı olarak yarı-yapılandırılmış mülakat formu kullanılmıştır. 1997-2005 yılları arasında doğan 22 kişi ile önceden hazırlanan mülakat formu ile mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Veriler, MAXQDA 2024 nitel analiz programıyla analiz edilmiştir. Sonuçlar, toplumun devamı için etkili olan Z kuşağının yönetim algısına en uygun liderlik türünün kuantum liderlik olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ayrıca sonuçlar örgütsel sürdürülebilirliğin sağlanması için kuantum liderliğin önemini ortaya koymaktadır. Bu çalışma kuantum liderliği Z kuşağının algısı temelinde inceleyen yazındaki ilk araştırmadır. Bu araştırmanın sonuçları literatürü desteklemekte ve kuantum kuramı, sürdürülebilirlik kuramı ve kuşak kuramına katkıda bulunmaktadır. Pratik olarak ise her kademedeki liderlerin iç-görülerini, bakış açılarını, eylem planlarını güçlendirmeleri için kapsamlı bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim is to examine Generation Z's perspective on quantum leadership. For the sustainability of societies, influencive leaders are needed. Each generation affects and is affected by the current conditions. Understanding the characteristics of Generation Z's expectations from leadership, by accepting that they have an effective role in the sustainability of society, is urgent. However, the scarcity of current studies examining this issue is a significant gap in the literature. This study aims to fill this gap and examine the leadership concept, which is essential for sustainability, with its theoretical and practical foundations. Therefore, conceptual framework of leadership is mentioned, the effectiveness of quantum leadership has been discussed, and the characteristics of Generation Z are evaluated. The qualitative analysis method was adopted and a semi-structured interview form was used as a data collection tool. Interviews were conducted with 22 people born between 1997 and 2005, using a pre-prepared interview form. The data was analyzed by the MAXQDA 2024 qualitative analysis program. The results revealed that the type of leadership most appropriate for the management perception of Generation Z, effective for the continuation of society, is quantum leadership. Further, the results reveal the cruciality of quantum leadership to ensure organizational sustainability. This study is the first study in the literature examining quantum leadership based on the Generation Z perception. The results support the literature and contribute to quantum theory, sustainability theory, and generation theory. Practically, it provides comprehensive information for leaders at all levels to strengthen their insights, perspectives, and action plans.