Z kuşağının kişilik özellikleri ve kariyer değerlerinin incelenmesi (Beykent Üniversitesi öğrencileri örneği)
Personality traits and career values of Z generation, Beykent University students' example
  1. Tez No: 553877
  2. Yazar: GÜLŞEN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. İSMAİL ERKAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Toplumu oluşturan bireylerin yaşamlarını en iyi şartlar altında devam ettirebilmesi için hazırlandıkları iş hayatı veya kariyer yolculuğu bireysel yeteneklerin ve değerlerin algılanabilmesi ile başlamaktadır. Değerler ile ilgili farkındalığın iş hayatındaki belirleyici unsuru ise kariyer değerleridir. Bireylerin meslek hayatlarına yön veren kariyer değerleri; kişisel ihtiyaçlar, yetenekler ve değerlerden oluşmaktadır. Kariyer değerlerinin belirlenmesinde etkili olan unsurları incelemek ve analiz etmek meslek seçimlerinin değerlendirilmesine imkân sağlamaktadır. Çalışmada hem tarihçi yöntemden hem de alan araştırması yönteminden ve anket tekniğinden yararlanıldı. Bu çalışmanın amacı Z kuşağının meslek ve kariyer seçimlerine etki eden kariyer değerlerinin ve baskın kişilik özelliklerinin belirlenmesidir. Demografik özellikler ile kariyer değerleri arasında anlamlı bir farkın olup olmadığı son dönemlerde tartışılan bir araştırma konusudur. Schein tarafından geliştirilen Kariyer Çapaları Ölçeği araştırmada kariyer değerlerini belirleme aracı olarak kullanılmıştır. Z kuşağının baskın kişilik özelliklerini ve kariyer değerlerini belirleyebilmek için Beykent Üniversitesinde eğitim alan öğrencilere anket uygulanmıştır. Anket sonucuna göre Z kuşağının kişilik özellikleri arasında“Yardım Sever, İyi Niyetli, Hoş Görülü, İçten ve Sevecen”özellikleri öne çıkmaktadır. Araştırma sonucunda öğrenciler için Girişimcilik çapası diğerlerinden daha anlamlı olduğu belirlenmiştir. Ayrıca öğrencilerin cinsiyeti, ebeveyn çalışma ve eğitim durumuna göre kariyer çapalarının farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The work life or career journey which the individuals who build the society are prepared to sustain their lives under the best conditions starts with the perception of individual abilities and values. Career values are the determining factor in the awareness of values in business life. Career values of individuals which direct their professional life compose of personal needs, talents and values. To examine and analyze the factors which are effective in determining the value of career, provide the opportunity for evaluating of the professional choices. In the study, both the historian method and the field research method and the survey technique were used. The aim of this study is to determine the career values and dominant personality traits of the Z generation in profession and career choices. In addition, whether there is a significant difference between demographic characteristics and career values is the subject of research.Career Nominal Anchor Scale which is developed by Schein (1990) has been used as a means of determining the value of career in the research. In order to determine the dominant personality traits and career values of the Z generation, a questionnaire was applied to the students at Beykent University. According to the results of questionnaire, among the personality traits of the Z generation,“Charitable, Well-Meaning, Tolerant, Candid and Affectionate”features stand out. Following the search, it was determined that entrepreneurship anchor is more significant than any other anchors for the students. In addition, students' gender, parental work and according to their education situations, it has been confirmed that their career anchor differs from.