Yetişkinlikte düzensiz bağlanma ve romantik ilişki doyumu arasındaki ilişkide benlik belirginliğinin aracı, duygu düzenleme güçlüğünün düzenleyici rolü
The relationship between adult disorganized attachment and relationship satisfaction; the mediating role of self-concept clarity and the moderating role of difficulties in emotion regulation
  1. Tez No: 890692
  2. Yazar: ŞULE AKMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAĞME GÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Mevcut araştırmanın amacı yetişkinlikte düzensiz bağlanma ve romantik ilişki doyumu arasındaki ilişkide benlik belirginliğinin aracı, duygu düzenleme güçlüğünün düzenleyici rolünün incelenmesidir. Araştırma 257 kişilik 18-25 yaş aralığında yer alan, medeni durumu bekar olan farklı bölüm ve düzeylerde okuyan İstanbul Medipol Üniversitesi öğrencilerinden oluşan örneklemle yürütülmüştür. Katılımcılara sırasıyla araştırmacı tarafından oluşturulan Demografik Bilgi Formu, Yetişkinlikte Düzensiz Bağlanma Ölçeği (YDBÖ), Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-I (YİYE-I), Benlik Belirginliği Ölçeği (BBÖ), Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DDGÖ) ve İlişki Doyumu Ölçeği (İDÖ) uygulanmıştır. İstatistiksel analiz olarak korelasyon ve aracı değişken (PROCESS Model 4) ve düzenleyici-aracı değişken analizi (PROCESS Model 14), IBM SPSS 25 Paket Programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Korelasyon analizlerine göre, düzensiz bağlanma ve romantik ilişki doyumu arasında, düzensiz bağlanma ve benlik belirginliği arasında, benlik belirginliği ve duygu düzenleme güçlüğü arasında ve son olarak duygu düzenleme güçlüğü ve romantik ilişki doyumu arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu raporlanmıştır. Dahası, benlik belirginliği ve romantik ilişki doyumu arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu ortaya konmuştur. Aracı değişken analizi sonucunda, düzensiz bağlanma ve romantik ilişki doyumu arasındaki ilişkinin benlik belirginliği üzerinden açıklanmadığı raporlanmıştır. Düzenleyici-aracı analizinin sonuçları, duygu düzenleme güçlüğünün bu ilişkiyi düzenlemediğini göstermiştir. Mevcut çalışmanın sonuçları, ilgili alanyazına değinilerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current research is to examine the mediating role of self-concept clarity and the moderating role of difficulties in emotion regulation in the relationship between adult disorganized attachment and romantic relationship satisfaction. The study was conducted with a sample of 257 unmarried individuals aged between 18-25 years, studying in various departments and levels at Istanbul Medipol University. Participants were administered a Demographic Information Form which is created by the researcher, Adult Disorganized Attachment Scale (ADA), Experiences in Close Relationships Inventory-I (ECR-I), Self-concept Clarity Scale (SCC), Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS), and Relationship Assessment Scale (RAS) sequentially. Statistical analyses including correlation, mediation analysis (PROCESS Model 4), and moderated-mediation analysis (PROCESS Model 14) were conducted using IBM SPSS 25 Package Program. According to correlation analyzes, it was reported that there was a significant negative relationship between adult disorganized attachment and romantic relationship satisfaction, adult disorganized attachment and self-concept clarity, self-concept clarity and difficulties in emotion regulation, and finally difficulties in emotion regulation and romantic relationship satisfaction. Moreover, it was revealed that self-concept clarity and romantic relationship satisfaction have significant positive correlation. Mediation analysis indicated that the relationship between adult disorganized attachment and romantic relationship satisfaction was not explained by self concept clarity. The findings of the moderated-mediation analysis showed that difficulties in emotion regulation did not moderate this relationship. The results of the current research were discussed by referring to the relevant literature.