İleri dönüşüm yöntemi ile modern erkek giysi tasarımları geliştirilmesi
Developing modern men's clothing designs using upcycling method
- Tez No: 890693
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANTÜRK ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Anasanat Dalı
- Bilim Dalı: Moda Tekstil Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Giyim, insanlık tarihi boyunca toplumsal, sosyal, siyasi ve ekonomik değişikliklerle birlikte günümüze kadar sürekli yenilenmiştir. Bu bakımdan yaş, cinsiyet, fizyolojik özellik farkları da bu yenilenmede önemini sürdürmektedir. Sürdürülebilir moda, çevreye verilen zararları azaltmak, etik üretim sürecini sağlamak, emekçilerin haklarını gözetmek ve tüketicilerin kıyafetlerini daha bilinçli seçip, satın almaları ve kullanmaları açısından farkındalık yaratmaktadır. Sürdürülebilirlik kavramı, moda sektörünün tüm aşamalarını kapsayıp; tasarım, üretim, dağıtım ve tüketim süreçlerini de ele almaktadır. Araştırmanın giriş bölümünde araştırmanın amacı, önemi ve yöntemi açıklanmıştır. Birinci bölümünde de modada sürdürülebilirlik kavramı ve ileri dönüşüm yöntemi açıklanmaktadır. Erkek giyimi, tarih boyunca, toplumsal yaşamda gelişmeler görüldükçe, giyim tarzları da zaman içinde değişiklik göstermiştir. Günümüzde erkek giyiminde daha rahat, özgün ve özgür tarzlar gelişip; salaş, renkli, desenli ve bol kesimli giysiler tercih edilir hale gelmiştir. Literatür araştırmaları sonucunda, erkek giyiminin gelişimi, moda tarihi açısından ve günümüz moda tasarımcılarının koleksiyonlarında yer verdikleri ileri dönüşüm yapılmış erkek giyim tasarımları; internet araştırması kullanılarak, markanın kendi sitesi ve sosyal medya hesapları incelenmiştir. İncelenen kaynaklarda ürün içeriklerinde verilen bilgiler değerlendirilerek, seçilmiş olup, elde edilen bilgiler sunulmuştur. Bu araştırma için ikinci el erkek kıyafetleri temin edilmiş, ileri dönüşüm yöntemi kullanarak günümüz modern erkek giyimi tasarımlarına dönüştürülmüştür. Dönüştürme bu atık giysiler kullanılarak farklı kıyafetleri uyumlu bir şekilde biraya getirerek yeni bir görünüm oluşturulmuştur. Araştırmada moda sektöründe sürdürülebilirlik kavramının bilinirliğini arttırmak, elimizdeki atık ve ikinci el kıyafetlerle, ileri dönüşüm yöntemi uygulanarak; modern ve sanatsal bakış açısıyla yeni tasarımlar amaçlanmış ve bu tasarımların üretimi yapılmıştır. Daha sonra doldurulacaktır.
Özet (Çeviri)
Clothing has been constantly renewed throughout human history, along with social, political and economic changes until today. In this regard, age, gender and physiological characteristics differences continue to be important in this renewal. Sustainable fashion raises awareness in terms of reducing harm to the environment, ensuring ethical production processes, protecting the rights of workers, and allowing consumers to choose, purchase and use their clothes more consciously. The concept of sustainability covers all stages of the fashion industry; It also addresses the design, production, distribution and consumption processes. In the introduction part of the research, the purpose, importance and method of the research are explained. In the first part, the concept of sustainability in fashion and the upcycling method are explained. Men's clothing has changed over time, as developments in social life have occurred throughout history. Nowadays, more comfortable, original and free styles have developed in men's clothing; Casual, colorful, patterned and loose-fitting clothes have become preferred. As a result of literature research, the development of men's clothing in terms of fashion history and the upcycled men's clothing designs that today's fashion designers include in their collections; Using internet research, the brand's own website and social media accounts were examined. The information given in the product contents in the sources examined was evaluated and selected, and the information obtained was presented. For this research, second-hand men's clothing was obtained and transformed into today's modern men's clothing designs using the upcycling method. By using these recycled waste clothes, a new look was created by combining different clothes in a harmonious way. In the research, to increase the awareness of the concept of sustainability in the fashion industry, by applying the upcycling method with the waste and second-hand clothes we have; New designs were aimed with a modern and artistic perspective and these designs were produced.