Uluslararası yetişkin eğitimi konferanslarında mesleki eğitim
Vocational education in international conferences on adult education
- Tez No: 890718
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEN AKIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Hayat Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu araştırmanın amacı Uluslararası Yetişkin Eğitimi Konferansları'nda (CONFINTEA) mesleki eğitimi incelemektir. Araştırma boyunca mesleki eğitimin konferanslarda nasıl ele alındığı, yetişkinler için mesleki eğitimin nasıl olması gerektiği, 1949'dan 2022'ye kadar konferanslar boyunca meslek eğitim anlayışının nasıl değiştiği ve geliştiği ve bu konferanslardaki mesleki eğitim anlayışının Türkiye'deki mesleki eğitim politikalarına benzerlik gösterip göstermediği araştırılmıştır. Araştırma, söz konusu amaçlar doğrultusunda hazırlanmış nitel bir araştırmadır. Verilerin toplanmasında doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır ve sonrasında verilerin çözümlenmesi için betimsel analiz yapılmıştır. Araştırma neticesinde geçmişten bu yana yetişkinlerin mesleki eğitiminin toplumsal ve bireysel ilgi ve ihtiyaçlara hitap etmesi, gelişen teknolojiye uyum sağlaması, hayat boyu öğrenme esaslı ve gerekli görüldüğü hallerde esnek bir yapıda olması, mesleki ahlak gibi mesleki gerekliliklere uygun olması, işbirliğine önem vermesi, bütüncül bir açıdan öğrenenleri geliştirici olması gerektiği sonucuna varılmıştır. İkinci olarak bu araştırmayla birlikte yetişkinlerin mesleki eğitiminin 1949'da temel bir mesleki eğitim ihtiyacından hareketle 1997'ye kadar alan yazın yönünden gelişerek zenginleştitiği sonrasında ise 2009'da benimsenmiş yaklaşımla beraber yetişkinlerin mesleki eğitimine ilkesel bir yönden bakılmaya başlandığı ve bu alanda güncel meselelere daha fazla önem verildiği anlaşılmaktadır. Üçüncü olarak ise Türkiye'nin 1960'larda planlı döneme geçmesi öncesinde Uluslararası Yetişkin Eğitimi Konferansları'nın yetişkin mesleki ve teknik eğitimi anlayışı ile Türkiye'deki mesleki eğitim politikaları arasında kayda değer bir benzerlik görülmemektedir ancak 1960'tan sonra konferansların yetişkin mesleki ve teknik eğitim anlayışı ve Türkiye'nin mesleki eğitim politikaları arasında sayısız yönden benzerlikler olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine vocational education concept, discussed at the International Conferences on Adult Education (CONFINTEA). Throughout the study it has been tried to answer the questions of how vocational education has been discussed in the conferences, how vocational education for adults should be, how the concept of vocational education changed and developed throughout the conferences from 1949 to 2022 and whether understanding of vocational education in these conferences bear any resemblance to vocational education policies of Türkiye. The research, in line with the research aims, is a qualitative research carried out by Document review technique has been conducted to collect data and then descriptive analysis has been used to analyze the collected data. As a result of the research it has been concluded that from the past to the present the vocational education of adults should address social and individual interests and needs, be adapted to the developing technology, be based on lifelong learning and flexible when deemed necessary, be in compliance with professional requirements such as professional ethics, attach importance to cooperation and has a holistic educational perspective. Secondly, by this research it was also concluded that the vocational education of adults stemmed from the need of a basic vocational education in 1949 and the literature was enriched until 1997 and then with the novel approach adopted in 2009, the vocational education of adults began to be viewed from a principles perspective and more attention has been paid to current issues in the field. Thirdly, it is concluded that before Türkiye's transition to the planned period in the 1960s, there is no significant similarity between the adult vocational and technical education approach of the International Adult Education Conferences and the vocational education policies in Türkiye but after 1960 it can be seen that there are similarities between the adult vocational and technical education approach of the International Adult Education Conferences and Türkiye's vocational education policies in numerous aspects.