Beden eğitimi öğretmenlerinin sosyal medya bağımlılıkları ile ahlaki olgunluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between physical education teachers' addiction to social media and their moral maturity levels
- Tez No: 890719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Beden Eğitimi Öğretmenlerinin Sosyal Medya Bağımlılıkları İle Ahlaki Olgunluk Düzeyleri Arasındaki İlişkiyi ortaya koymaktır. Araştırmaya Kastamonu ve Ankara ilinde görev yapan 243 beden eğitimi öğretmeni katılmıştır. Araştırmada Şahin ve Yağcı (2017) tarafından geliştirilen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Yetişkin Formu (SMBÖ-YF) ve Şengün ve Kaya (2007) tarafından geliştirilen Ahlaki Olgunluk Ölçeği kullanılmıştır. Bu amaçla araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistik ile parametrik testlerden olan T-testi, ANOVA ve Pearson Korelasyon analizinden faydalanılmıştır. Araştırma sonuçlarına bakıldığında beden eğitimi öğretmenlerinin Sosyal Medya Bağımlılıkları Ölçeği alt boyut puanları ile yaş değişkeni, medeni durum değişkeni, mezun olduğu lise değişkeni, görev yaptıkları il değişkeni, gelir durumu değişkeni, günlük sosyal medyada geçirilen süre değişkeni, günlük internete nereden girdiği değişkeni arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Beden eğitimi öğretmenlerinin ahlaki olgunluk düzeyleri ile yaş değişkeni, mezun olduğu fakülte/yüksekokul değişkeni, lisansüstü eğitim durumları arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Ayrıca beden eğitimi öğretmenlerinin sosyal medya bağımlılıkları ile ahlaki olgunluk düzeyleri arasında ilişkiyi ortaya koymaya yönelik yapılan pearson korelasyon analizi sonuçlarına göre sosyal medya bağımlılıkları ile ahlaki olgunluk düzeyleri arasında herhangi bir ilişki olmadığı görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Beden eğitimi, öğretmen, sosyal medya bağımlılık, ahlaki olgunluk.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to reveal the relationship between Social Media Addictions and Moral Maturity Levels of Physical Education Teachers. 243 physical education teachers working in Kastamonu and Ankara participated in the research. The Social Media Addiction Scale-Adult Form (SMBÖ-YF) developed by Şahin and Yağcı (2017) and the Moral Maturity Scale developed by Şengün and Kaya (2008) were used in the research. For this purpose, the relational screening model, one of the quantitative research methods, was used in the research. Descriptive statistics and parametric tests such as T-test, ANOVA and Pearson Correlation analysis were used to analyze the data. Looking at the results of the research, there is a significant difference between physical education teachers' Social Media Addictions Scale sub-dimension scores and the variable of age, marital status variable, high school graduated variable, variable of the province where they work, income level variable, time spent on social media daily, variable and where they access the internet daily. difference was detected. A significant difference was detected between the moral maturity levels of physical education teachers and the variables of age, faculty/college from which they graduated, and postgraduate education status. In addition, according to the results of the Pearson correlation analysis conducted to reveal the relationship between social media addictions and moral maturity levels of physical education teachers, it was seen that there was no relationship between social media addictions and moral maturity levels. Key Words : Physical education, teacher, social media addiction, moral maturity.