Toplumsal cinsiyet bağlamında Türk televizyon dizilerinde kadına yönelik bir inceleme: Camdaki Kız örneği
A review of women in Turkish television series in the context of gender: case of Girl İn The Glass
- Tez No: 890721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİCRAN ÖZLEM ILGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Televizyon toplumsal normları ve ataerkil düşünceleri sürdürmede büyük bir rol oynamaktadır. Diziler toplumun kültürel yapısını yansıtırken, izleyicilerin yaşamlarına dair kalıplar ve imgeler sunarak toplumsal cinsiyet rollerini yeniden üretmektedir. Dizilerdeki kadın temsilleri toplumun kadına yönelik algısını şekillendirmede büyük bir rol oynar. Camdaki Kız adlı Türk televizyon dizisinde kadının temsili, kadın karakterlerin analizi ve toplumsal cinsiyet bağlamında dizinin incelenmesi bu araştırmanın konusudur. Bu çalışmada Camdaki kız dizisinin 47 bölümü içerik analizi tekniği ve söylem analizi tekniğiyle incelenmiştir. Araştırmada diziden yola çıkılarak kadınların toplumsal cinsiyet rollerinden anne ve eş rolü değerlendirilmiştir. Ayrıca kadınların toplumsal cinsiyet normlarının bir sonucu olarak maruz kaldığı kısıtlayıcı söylemler belirlenmiştir. Araştırmanın bulgularına göre Camdaki Kız dizisinde kadınların toplumsal cinsiyet rollerini yansıtan ve toplumsal cinsiyet kurallarının bir sonucu olarak kadınların maruz kaldıkları kısıtlayıcı söylemlerin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Television plays a major role in perpetuating social norms and patriarchal ideas. While TV series reflect the cultural structure of society, they also reproduce gender roles by presenting stereotypes and images about the lives of viewers. Representations of women in TV series play a major role in shaping society's perception of women. The subject of this research is the representation of women in the Turkish television series Camdaki Kız, the analysis of female characters and the examination of the series in the context of gender. In this study, 47 episodes of Camdaki Kız were examined with the content analysis technique and discourse analysis technique.. In the research, the mother and wife roles of women from the social gender roles were evaluated based on the series. In addition, the restrictive discourses that women are exposed to as a result of social gender norms were determined. According to the findings of the research, it was determined that there were restrictive discourses that reflect women's social gender roles and that women are exposed to as a result of social gender rules in Camdaki Kız.