Hans Reichenbach'ın olasılık mantığı
The probability logic of Hans Reichenbach
- Tez No: 890722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM ZİYA DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Araştırmanın amacı Hans Reichenbach'ın Olasılık Mantığının incelenmesidir. Çalışmada veri toplamak için belge analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Olasılık Mantığının belirsizliği önermelerin anlamına dahil ederek, iki değerli mantığın doğruluğunu frekans ile sürekli hale getirdiği, temelini olasılık içermesi adıyla geliştirilen yeni bir ekleme dayandırdığı görülmüştür. Önerme eklemlerinin içerikleri yeni eklemlere bölünüp Önermeler Mantığına benzer şekilde sembolleştirilip eklem doğruluk tabloları, totolojiler ve kiplik doğruluk tabloları oluşturulmaktadır. Mantığın uygulaması kuantum mekaniği ve nomolojik ifadelerde yapılmıştır. Ancak Olasılık Mantığında geliştirilen tüm eklemlerin doğruluk kuralı ifade edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the Probability Logic of Hans Reichenbach. Document analysis technique was used to collect data in the study. As a result of the research, it was seen that Probability Logic incorporated uncertainty into the meaning of propositions, made the accuracy of two-valued logic continuous with frequency, and based its basis on a new addition developed under the name of probability implication. The contents of logical connectives are divided into new logical connectives and symbolized in a manner similar to Propositional Logic, and logical connectives truth tables, tautologies and modal truth tables are created. The application of logic has been made in quantum mechanics and nomological statements. However, the truth rule of all logical connectives developed in Probability Logic has not been stated.