Karaciğer nakli olan hastalara sağlık inanç modeli doğrultusunda verilen video destekli eğitimin hastalığa uyum ve ilaç kullanımına etkisi
The Effect of Video-Assisted Education Given to Liver Transplant Patients in Line with the Health Belief Model on Disease Adaptation and Medication Use
  1. Tez No: 890723
  2. Yazar: SEMA KÖMÜRKARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA CENGİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Karaciğer Nakli Olan Hastalara Sağlık İnanç Modeli Doğrultusunda Verilen Video Destekli Eğitimin Hastalığa Uyum ve İlaç Kullanımına Etkisi Amaç: Bu araştırma karaciğer nakli olan hastalara Sağlık İnanç Modeli (SİM) doğrultusunda ve standart olarak verilen video destekli eğitimin hastalığa uyum ve ilaç kullanımına etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma, randomize kontrollü deneysel tasarımda yürütüldü. Araştırmanın örneklemini güç analizi ile belirlenen 90 (30 SİM, 30 standart, 30 kontrol) karaciğer nakli hastası oluşturdu. Veriler“Hasta Tanıtım Formu”,“Kronik Hastalıklara Uyum Ölçeği”,“İmmünosüpresif İlaç Kullanımına Uyum Ölçeği”ve“Akılcı İlaç Kullanımı Ölçeği”kullanılarak ölçüldü. SİM grubuna SİM doğrultusunda hazırlanan, standart eğitim grubuna ise klasik yöntemle hazırlanan eğitim videoları, 1 ay süreyle haftada en az 1 gün izletildi. Randomizasyon sonrası tüm gruplarda ön test, girişimler sonrası ise son test ölçümleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
The Effect of Video-Assisted Education Given to Liver Transplant Patients in Line with the Health Belief Model on Disease Adaptation and Medication Use Aim: This study was conducted to investigate the effects of video-supported education given to liver transplant patients in line with the Health Belief Model (HBM) and as a standard, on adaptation to the disease and medication use. Material and Method: The study was conducted in a randomized controlled experimental design. The study sample consisted of 90 liver transplant patients (30 HBM, 30 standard, 30 control) determined by power analysis. Data were measured using the“Patient Identification Form”,“Adjustment to Chronic Diseases Scale”,“Adjustment to Immunosuppressive Drug Use Scale”and“Rational Drug Use Scale”. The HBM group watched the educational videos prepared in accordance with HBM and the standard education group watched the educational videos prepared with the classical method at least 1 day a week for 1 month. After randomization, pre-test measurements were performed in all groups and post-test measurements were performed after interventions.