4-6 yaş Kur'an Kursu Değerler Ağacı Projesinin Montessori'de ödül anlayışına göre değerlendirilmesi
Evaluation of 4-6 year old Quran Course Tree of Values Project according to the concept of reward in Montessori
- Tez No: 890746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmada 4-6 yaş Kur'an Kursunda öğrenim gören öğrencilere yönelik uygulanan Değerler Ağacı Projesi'nin Montessori yaklaşımının ödül anlayışına göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada karma araştırma yöntemi kullanılmış, bu kapsamda gözlem ve mülakat yapılmıştır. Çalışmada 4-6 yaş Kur'an Kursunda görev alan 11 öğreticiye ve 12 veliye mülakat, 4-6 yaşta kayıtlı olan 17 öğrenciye gözlem yapılmıştır. Mülakatlar yapılırken ses kaydı yapıldıktan sonra Microsoft Word programına aktarılmıştır. Gözlem için gözlem formları doldurularak sayısal verilere dönüştürülmüştür. Sayısal verilerin analizi için SPSS paket programı kullanılmıştır. Araştırmada betimsel analiz ve içerik analizi uygulanmıştır. Gözlem, proje çerçevesinde konular işlendikten sonra, verilen eğitimin davranışa ne şekilde yansıdığı değerlendirilerek yapılmıştır. Araştırmada adalet, doğruluk, iş birliği, sabır, sevgi ve merhamet, sorumluluk değerleri işlenmiştir. Yapılan her olumlu davranış karşılığında projede belirtilen pekiştireç çocuğa verilmiştir. Değerler ağacı projesi, çocukları öğrenmeye teşvik eden, öğrenilen değerleri içselleştirerek yaşantıya dönüştürmeyi ve davranışları pekiştireçler ile kalıcı hale getirmeyi hedefleyen bir öğrenim projesi olarak düşünülmüştür. Ancak ödül odaklı bir proje olması nedeni ile çocuklarda uzun süreli davranış değişikliğini sağlamadığı ve çocukların ödül alabilmek adına doğru olmayan söylemlerde bulunmalarına neden olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmamız, çocuğun kendisini keşfederek, hareket etmesini sağlayarak, seçme özgürlüğü veren, bu sayede öğrenmeyi, öz disiplin geliştirmeyi amaçlayan Montessori metodu ile Değerler Ağacı Projesini değerlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the Values Tree Project applied to students attending the 4-6 age group Qur'an Course according to the Montessori approach. Mixed research method was used in the research, and observations and interviews were conducted in this context. Interviews were conducted with 11 instructors and 12 parents working in the 4-6 age group Qur'an Course, and observations were made on 17 students registered in the 4-6 age group. During the interviews, voice recordings were made and then transferred to the Microsoft Word program. Observation forms were filled out for observation and converted into numerical data. The SPSS package program was used for the analysis of numerical data. Descriptive and content analysis were applied in the research. Observations were made by evaluating how the given education was reflected in behavior after the subjects were covered within the framework of the project. The values of justice, honesty, cooperation, patience, love and compassion, and responsibility were covered in the research. Each positive behavior was rewarded with a reinforcer specified in the project. The Values Tree Project is considered an educational project that encourages children to learn, internalize the learned values, transform them into life experiences, and make behaviors permanent with reinforcers. However, it was concluded that because it is a reward-focused project, it did not achieve long-term behavior change in children and caused them to make inaccurate statements to receive rewards. Our research evaluated the Values Tree Project with the Montessori method, which aims to allow the child to discover themselves, move, and make choices, thus encouraging learning and developing self-discipline.