XVI. yüzyıllarda Bursa Yahudileri
Bursa Jews in the XVI th century
- Tez No: 89075
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN PALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
100 ÖZET Orhan Gazi 1326 yılında Bursa'yı aldığında burada bir yahudi cemaati ile karşılaşmıştır. Bu cemaate sinagog yapma ve ayrı bir mahallede oturma izni verilmiştir. Yahudiler başka ülkelerde ya şayan soydaşları ile haberleşmişlerdir. Onlara Osmanlı idaresinde rahat yaşadıklarını anlatmışlardır. Avrupa'da baskı altında yaşayan yahudiler akın akın Osmanlı ülkesine göç etmişlerdir. Bu olay Bursa'da da yahudi nüfusun art masına sebep olmuştur. Bursa yahudileri müslüman halk ile küçük anlaşmazlıklar dışında uyum içinde yaşamışlardır. Bursa'da XVI. yüzyılda dört tane sinagog vardır. Yahudi yer leşimi ise bu sinagogların çevresinde ve şehirde yaşayan diğer un surlardan ayrı bir yerdedir. Bursa yahudilerinin başlıca uğraş alanları ipekçilik, do kumacılık ve ticarettir.
Özet (Çeviri)
101 SUMMARY When Orhan Gazi, Conguered Bursa in 1326, there he met a Jewish society. Jewish people were given permission to live in a certain neighbourhood and to build their own sinagog. They were able to correspond with their relatives in other countries. They informed their relatives that they had a peaceful and comfortable life under Ottoman rule. Jewish who had been living under pressure in Europe began to migrate Ottoman Empire. This tendency caused the Jewish population increase in Bursa, as well. Jews in Bursa lived in Bursa in peace with muslim people except some unimportant conflicts. There were four sinagog in Bursa in 16th Century. The Jewish population was around those sinagogs, and apart from other people Jewish people in Bursa were busy with trade, silk industry and weawing. r.c YBKSERÖBRETİM KUİIUU