Bankalarda iç kontrol sistemi
- Tez No: 89074
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ ÖRTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET İşletmelerin belirledikleri hedef ve amaçlara etkin bir şekilde ulaşmalarını ve bu amaçlara ulaşılacağına yeterli ölçüde güven duyulmasını sağlamaya yönelik olarak oluşturulan usul ve yöntemler bütünü iç kontrol sistemi olarak tanımlanır. Herhangi bir işletmedeki iç kontrol sisteminin başlıca amaçları; işletmenin varlıklarını korumak, bilgilerin doğruluk ve güvenilirliğini sağlamak, işletme faaliyetlerinin politikalara, planlara, prosedürlere, yasalara ve düzenlemelere uygunluğunu sağlamak, kaynakların ekonomik ve verimli olarak kullanılmasını sağlamak ve belirlenmiş hedef ve amaçlara ulaşılmasını sağlamak, noktaları etrafında toplanır. Topladıkları fonları kredi biçiminde fon ihtiyacı olan müşterilerine veren Bankalar finansal aracılık sürecinin en önemli halkasını oluştururlar. Bankalar ağırlıklı olarak para ticareti yapmaları ve likit varlıklara sahip olmaları nedenleriyle yüksek risk üstlenirler, risklerin azaltılması ve kontrol altında tutulması hususları Banka işletmeciliğindeki en önemli konulardır. Bu çalışmada, Bankalarda etkin olarak işleyen bir iç kontrol sistemine ihtiyaç duyulmasının nedenleri ve Bankalarda iç kontrol sistemini oluşturulan temel unsurlar incelenmektedir. Bu kapsamda, Bankaların faaliyet yapısı ve Bankalarda iç kontrol sistemini oluşturan unsurlar ele alındıktan sonra kontrol usul ve yöntemlerini geliştirmeye yönelik örnek bir model tanıtılmaya çalışılmakta ve Banka iç kontrol sisteminde uygulanabilecek özel kontrol usul ve yöntemlerinin örnekleri geliştirilmeye gayret sarf edilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Set of techniques and procedures are designed to provide reasonable assurance that business objectives will be achieved effectively is defined as internal control system. The safeguarding assets, the realiability and integrity of information, compliance with policies, plans, procedures, laws and regulations, the economical and efficient use of resources, the accomplishment of established objectives and goals for operations or programmes are the primary objectives of any internal control system. By borrowing financial founds and giving loans to costumers Banks are the most determined rings of the process of the financial intermadiation. Because of money trading and liquidity of their assets Banks face high level of risks, to minimize risks and controlling risks are main issues in Bank Management. In this study, the reasons why Banks are needing effective internal control system and main componants of effective internal control system in Banks are evaluated, in this context, after evaluating operational structure of Banks and the components of internal control system in Banks than a model is tried to be introduced for the purpose of developing control techniques and procedures and examples of specific control techniques and procedures which are applicable in Banking internal control system are tried to be developed with this model.