Popüler tarihçiliğin özgün dergilerinden resimli Tarih Mecmuası'nın analizi (1950-1956)
Analysis of the illustrated History Magazine from the original journals of popular history(1950-1956)
- Tez No: 890769
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
Resimli Tarih Mecmuası 1950-1956 yılları arasında yayınlanmış popüler bir tarih dergisidir. Mecmua dönemin güçlü kalemlerini yayın kadrosunda toplaması açısından önemli bir yere sahiptir. Server R. İskit'in kurucusu olduğu ve editörlüğünü Eroğul R. İskit'in üstlendiği mecmuada, Osmanlı Tarihi, Cumhuriyet Tarihi, Dünya Tarihi, Toplumsal Tarih, Eğitim, Biyografi, Hatırat ve Kültür-Sanat gibi pek çok türe yer verilmesi sebebiyle çok yönlü bir tarih yayını olma özelliği taşımaktadır. Osmanlı'dan günümüze kadar gelen süreçteki dergicilik faaliyetlerine genel olarak değinilecektir. Tarih dergiciliğinin gelişim süreci, Osmanlı'dan günümüze tarih dergiciliği ve tarih alanında çıkarılan bazı popüler ve akademik dergilerden örnekler verilecektir. 1950-1956 yılları arasında 84 sayı kesintisiz yayımlanan Resimli Tarih Mecmuası'nın çıkış amacı, yayın aralığı, biçimsel ve içerik özellikleri, yazar kadrosu hakkında inceleme ve araştırma yapılacaktır. Mecmuada yayımlanan süreli yayınların incelenmesi ve indekslenmesi tarih araştırmalarına önemli bir kaynak sağlamakla birlikte, dönemin tarihsel, toplumsal ve kültürel dinamiklerinin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunması beklenmektedir. Bu çalışma ile tarih dergiciliğinin gelişim sürecini ve Resimli Tarih Mecmuası özelinde yapılan inceleme ile popüler tarih dergilerinin alana katkılarını açıklamak hedeflenmektedir. Anahtar Kelime: Tarih Dergiciliği, Popüler ve Akademik Tarih Dergileri, Resimli Tarih Mecmuası.
Özet (Çeviri)
Illustrated History Magazine is a popular history magazine published between 1950 and 1956. The periodical has an important place in terms of gathering strong writers of the period in its editorial staff. Founded by Server R. İskit and edited by Eroğul R. İskit, the magazine is a multifaceted history publication as it includes many genres such as Ottoman History, Republican History, World History, Social History, Education, Biography, Memoirs and Culture-Art. Journalism activities from the Ottoman Empire to the present day will be discussed in general. The development process of history journalism, history journalism from the Ottoman Empire to the present day, and examples of some popular and academic journals published in the field of history will be given. The aim of the publication of Illustrated History Magazine, which was published for 84 uninterrupted issues between 1950-1956, will be analyses and researched about its purpose, publication range, formal and content features, and author staff. Analyzing and indexing periodicals published in the periodical provides an important source for historical research and is expected to contribute to a better understanding of the historical, social and cultural dynamics of the period. This study aims to explain the development process of history periodicals and the contributions of popular history periodicals to the field through an analysis of Illustrated History Periodical. Keyword: History Journalism, Popular and Academic History Journals, Illustrated History Magazine.