Bilimsel proje yarışmalarına yönelik fen bilimleri öğretmenlerinin araştırma öz yeterliliklerinin, tutum ve görüşlerinin belirlenmesine yönelik bir karma yöntem araştırması: Batman ili örneği
A mixed method research to determine science teachers' research self-efficacy, attitudes and opinions towards scientific project competitions: the case of Batman province
- Tez No: 890772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CENGİZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİT KIRIKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Proje tabanlı öğrenme açısından bakıldığında, fen bilimleri öğretmenlerinin bilimsel araştırma öz-yeterlikleri ve bilimsel proje yarışmalarına yönelik tutum ve görüşlerini belirlemenin önemli olduğu ifade edilebilir. Bu araştırmada, Batman ilinde görev yapan 211 fen bilimleri öğretmeninin bu konudaki görüşleri incelenmiştir. Karma araştırma yöntemi kullanılarak yürütülen çalışmanın nicel kısmında, bilimsel araştırma öz-yeterlik ve öğretmen tutum ölçekleri uygulanmış; veriler betimleyici istatistikler, Mann Whitney-U ve Kruskal-Wallis H testleri ile analiz edilmiştir. Nitel kısımda ise, seçkisiz belirlenen 10 öğretmenle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve içerik analizi yöntemi ile veriler değerlendirilmiştir. Sonuçlar, öğretmenlerin zaman yetersizliği, aşırı iş yükü ve motivasyon eksikliği gibi nedenlerle bilimsel projelere katılmada zorluk yaşadığını, ancak projelerin mesleki gelişimlerine olumlu katkılar sağladığını göstermiştir. Bu bulgular ışığında, öğretmenlerin bilimsel proje yarışmalarına katılımını artırmak için motivasyon artırıcı eğitim programları ve proje yönetimi gibi konularda hizmet içi eğitimlerin düzenlenmesi önerilmektedir. Ayrıca, katılımın gönüllülük esasına dayalı olması ve öğretmenlerin çalışmalarının maddi-manevi ödüllendirilmesi gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
From the perspective of project-based learning, it can be stated that it is important to determine the self-efficacy in scientific research and the attitudes and opinions of science teachers towards scientific project competitions. In this study, the opinions of 211 science teachers working in the Batman province were examined on this subject. In the quantitative part of the study, conducted using a mixed research method, scales for scientific research self-efficacy and teacher attitudes were applied; the data were analyzed using descriptive statistics, the Mann-Whitney U test, and the Kruskal-Wallis H test. In the qualitative part, semi-structured interviews were conducted with 10 randomly selected teachers, and the data were evaluated using content analysis. The results showed that teachers experienced difficulties in participating in scientific projects due to reasons such as lack of time, excessive workload, and lack of motivation, but the projects made positive contributions to their professional development. In light of these findings, it is recommended to organize in-service training on topics such as motivation-enhancing educational programs and project management to increase teachers' participation in scientific project competitions. Additionally, it was emphasized that participation should be based on voluntary principles and that teachers' work should be rewarded both materially and morally.