Serbest zaman ilgilenimi ve iş doyumu: Yaşam koçları üzerine bir araştırma
The relationship between the leisure involvement and jobsatisfaction: A sample of life coaches
  1. Tez No: 890788
  2. Yazar: NİHAL CANER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, rekreasyonel fiziksel aktivitelere düzenli katılan yaşam koçlarında serbest zaman ilgilenimi düzeyi ile iş doyum düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu düzeylerde çeşitli demografik değişkenlere göre oluşan farklılıkları test etmektir. Araştırmanın katılımcı grubunu, kolayda örneklem yöntemi ile belirlenen 382 yaşam koçu oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Serbest Zaman İlgilenim Ölçeği (SZİÖ) ve İş Doyum Ölçeği (İTÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde ölçüm araçlarının iç tutarlılığını incelemek için Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı hesaplanmıştır. Veri setinin çoklu normallik dağılımı göstermesi nedeniyle, katılımcıların demografik özelliklerine göre serbest zaman ilgilenimleri ve iş doyumlerini karşılaştırmak için MANOVA, t-Test, ANOVA ve Pearson Korelasyon testleri uygulanmıştır. Gruplar arasındaki farklılıkları belirlemek için ise TUKEY testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularında; MANOVA test sonuçlarına göre sadece“gelir”ve“fiziksel aktiviteye düzenli katılım”değişkenlerine göre SZİÖ toplam puanlarında anlamlı bir fark bulunmuştur. Yapılan t-Test sonucunda herhangi bir değişkene göre İTÖ toplam puanlarında anlamlı bir fark bulunamazken, ANOVA sonuçlarına göre sadece“fiziksel aktiviteye haftalık katılım sıklığı”değişkenine göre İTÖ puanlarında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. SZİÖ ve İTÖ puanları arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için yapılan Pearson Korelasyon testine göre SZİÖ ve İTÖ arasında düşük ve pozitif yönde bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, katılımcıların çeşitli demografik özelliklerine göre serbest zaman ilgilenim düzeylerinin değiştiği ve fiziksel aktivitelere karşı ilgi düzeydeki artışın işten duydukları memnuniyetin de artmasında önemli olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the relationship between the level of leisure involvement and job satisfaction in life coaches who regularly participate in recreational physical activities and to test the differences in these levels according to various demographic variables. The participant group of the study consisted of 382 life coaches determined by convenience sampling method. The leisure involvement scale (LIS) and job satisfaction scale (JSS) were used as data collection tools. In the data analysis, Cronbach Alpha reliability coefficient was calculated to examine the internal consistency of the measurement tools. Due to the multiple normality distribution of the data set, MANOVA, t-Test, ANOVA and Pearson Correlation tests were applied to compare the participants' leisure involvement and job satisfaction according to their demographic characteristics. TUKEY test was used to determine the differences between the groups. According to the results of the MANOVA test, a significant difference was found only in the total scores of the LIS according to the variables“income”and“regular participation in physical activity”. As a result of the t-test, no significant difference was found in the total scores of the JSS according to any variable, while according to the ANOVA results, a significant difference was found only in the JSS scores according to the variable“frequency of weekly participation in physical activity”. According to the Pearson Correlation test conducted to evaluate the relationship between LIS and JSS scores, there was a low and high correlation between LIS and JSS.