İlkokul 3.sınıf Türkçe ders kitabı metinlerinin kök değerler açısından incelenmesi
An analysis of primary school 3rd grade Turkish language texbook text in terms of root values
- Tez No: 890787
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUSRETTİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilkokul 3. sınıf Türkçe ders kitabındaki metinleri kök değerler açısından incelemek, ne sıklıkla geçtiğini bulmak ve hangi tutum ve davranışlarla ilişkili olduğunu tespit etmektir. Çalışma, nitel araştırma yöntemi kullanılarak yapılmıştır. SDR İpekyolu Yayıncılık tarafından hazırlanan 3. sınıf Türkçe ders kitabındaki metinler çalışmanın verilerini oluşturmuştur ve verileri elde etmek için doküman analiz yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada, kök değerleri tespit etmek için Milli Eğitim Bakanlığının belirlemiş olduğu kök değerler ve bu değerlere ilişkin tutum ve davranışlar tablosundan yararlanılmıştır. Verilerin incelenmesinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Kitaptaki tüm metinler incelendiğinde, bütün kök değerlere de yer verildiği görülmüştür ancak kök değerlerin dağılımı orantılı olmadığı tespit edilmiştir. İncelemeler sonucunda en çok yer verilen kök değerin yardımseverlik olduğu tespit edilmiştir. Bu kök değeri sırasıyla sevgi, dostluk ve öz denetim takip etmektedir. En az yer verilen kök değerler ise adalet, saygı, dürüstlük ve sabır olmuştur. Bulgular neticesinde kök değerlerin dağılımı orantılı değil ancak kullanılan metinlerin içerikleriyle uyumlu olduğu tespit edilmiştir. Metinlerin kök değer aktarımı açısından uygun olduğu saptanmıştır. Araştırmanın sonucunda metinlerin seçimi ve kök değer dağılımının önemi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the texts in the 3rd grade Turkish language textbook in terms of root values, to determine their freguency and to identify their association with attitudes and behaviors. The study was conducted using a qualitative Research method. The text in the 3rd grade Turkish language textbook prepared by SDR İpekyolu Publishing constituted the data of the study and document analisis method was employed to obtain the data. In the study, the root values determind by the ministry of National Education and the able of attitudes and behaviors related to these values were utilized to identify the root values. Descriptive analysis method was used in examining the data. When all the texts in the book where examined, it was observed that all root values where included, but it was determined that the distribution of root values was not proportional. As a result of the examinations, it was found that the most emphasized root value is kidness. This is followed by love, friedship and self-control respectively. The least emphasized root values was not proportional, it was found to be consistent with the content of the texts used. It was determined that the texts are suitable for conveying root values. The importance of the selection of the texts and the distribution of root values is emphasized in the conclusion of the study.