19. ve 20. yüzyılda Giresun'a gelen göçler
Migrations to Giresun in the 19th and 20th centuries
- Tez No: 890795
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
19. yüzyılın başlarından itibaren Mübadele Dönemi'nin bitimine kadar Giresun ve ilçelerindeki göçler, ya kitleler hâlinde muhacirler/mülteciler tarafından ya da çevre illerden ve Anadolu'nun farklı şehirlerindeki kişiler tarafından yapılmıştır. 18.yy.ın sonlarından itibaren Osmanlı İmparatorluğu'nun kaybettiği topraklardaki Türk ve Müslüman halklar başta küçük gruplar şeklinde, ilerleyen yıllarda da kitleler hâlinde Anadolu'nun içlerine doğru göç etmeye başlamıştır. Özellikle 19. ve 20.yy.da gelen göçmenlerin Anadolu'nun iç kesimlerine aktarılarak iskân edilmesi için önemli bir geçiş noktası olan Giresun aşırı bir göçmen akınına uğramıştır. Bölgeye gelen göçmenler iki dönemde de iskân, iaşe, sağlık, ekonomik ve kültürel birtakım sıkıntılarla karşı karşıya kalmıştır. Gerek devlet gerekse yerel yönetim göçmenlerle ilgili karşılaştığı sorunları çözüme noktasında birtakım kararlar alarak uygulasa da mevcut problemleri tamamen ortadan kaldıramamıştır. Giresun'a gelen göçmenlerden birçoğu zaman içerisinde şehirden ayrılmıştır. Kalanlar ise bölge şartlarına uyum sağlayarak şehrin toplumsal yapısını çeşitlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
From the beginning of the 19th century until the end of the Exchange Period, migrations in Giresun and its districts were made either by immigrants/refugees in masses or by people coming from surrounding provinces and different cities of Anatolia. Starting from the end of the 18th century, the Turkish and Muslim peoples in the lands lost by the Ottoman Empire began to migrate into the interior of Anatolia, first in small groups and then in masses in the following years. Giresun, which was an important transit point for immigrants coming especially in the 19th and 20th centuries to transfer and settle in the inner parts of Anatolia, was exposed to an excessive influx of immigrants. Immigrants who came to the region in both periods faced some problems in housing, nutrition, health, economic and cultural issues. Although both state and local governments took and implemented some decisions to solve the problems they encountered regarding immigrants, they could not completely eliminate the existing problems. Many of the immigrants who came to Giresun left the city over time. Those who stayed behind diversified the social structure of the city by adapting to the conditions of the region.