Schopenhauer ve Nietzsche felsefelerinde insan problemi
The human problem in the philosophies of Schopenhauer and Nietzsche
- Tez No: 890802
 - Danışmanlar: PROF. DR. EMEL KOÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Felsefe, Philosophy
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 114
Özet
Arthur Schopenhauer ve Friedrich Nietzsche, 19. yüzyıl felsefesinin belirleyici figürleri arasında yer alır. İkisi de insan doğası, yaşamın anlamı ve temel insan problemleri gibi evrensel konuları derinlemesine ele almıştır. Bu çalışma, Schopenhauer ve Nietzsche'nin insanı ele alış biçimlerini karşılaştırarak incelemeyi amaçlamaktadır. Her iki filozof da insanın içsel çatışmaları, iradenin rolü, ahlaki sorumluluk ve acıyla başa çıkma yöntemleri gibi konuları ele almıştır. Ancak, her ikisi de bu konulara farklı ve bazen de zıt perspektiflerden bakmıştır. Schopenhauer'un düşünceleri, insanın varoluşsal acılarını ve çatışmalarını öne çıkarır. Ona göre, insanın iradesi, kaderin bir türüne bağımlıdır ve yaşam, isteklerin ve arzuların yönlendirdiği acı dolu bir deneyimdir. Schopenhauer'ın felsefesi, yaşamın anlamsızlığını ve insanın içsel çatışmalarını vurgulayarak metafizik bir nihilizm sunar. Diğer yandan, Nietzsche insan doğasına ve yaşamın anlamına daha iyimser bir bakış açısıyla yaklaşır. Felsefesi, insanın gücünü ve yaratıcılığını vurgular. Nietzsche,“Üstinsan”idealini öne sürerek, insanın potansiyelini gerçekleştirmesini ve değer yaratmasını önemser. Ona göre, yaşam, sürekli bir şekilde güç, irade ve değerlerin yeniden değerlendirilmesiyle doludur. Bu çalışma, Schopenhauer ve Nietzsche'nin felsefelerini, insanın temel problemlerine ve bu problemlere getirdikleri çözümlere odaklanarak karşılaştırmayı amaçlamaktadır. İki filozof arasındaki derin farklılıkları ve benzerlikleri vurgulayarak, insanın içsel çatışmalarını, iradenin rolünü, ahlaki sorumluluğu ve acıyla başa çıkma yöntemlerini daha iyi anlamamıza katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Arthur Schopenhauer and Friedrich Nietzsche stand as pivotal figures in 19th-century philosophy. Both have delved deeply into universal themes such as human nature, the meaning of life, and fundamental human problems. This study aims to examine and compare the approaches of Schopenhauer and Nietzsche in addressing the human condition. Both philosophers have addressed topics such as inner conflicts of humans, the role of will, moral responsibility, and coping mechanisms for suffering. However, they have approached these subjects from different and sometimes opposing perspectives. Schopenhauer's thoughts highlight the existential pains and conflicts of humans. According to him, human will is dependent on a kind of fate, and life is a painful experience directed by desires and cravings. Schopenhauer's philosophy presents a metaphysical nihilism by emphasizing the meaninglessness of life and the inner conflicts of humans. On the other hand, Nietzsche approaches human nature and the meaning of life with a more optimistic perspective. His philosophy emphasizes the power and creativity of humans. Nietzsche puts forward the ideal of the“Übermensch”(Overman), valuing the realization of human potential and the creation of value. According to him, life is full of constant reevaluation of power, will, and values. This study aims to compare the philosophies of Schopenhauer and Nietzsche by focusing on the fundamental problems of humanity and their solutions. By highlighting the profound differences and similarities between the two philosophers, it aims to contribute to a better understanding of inner conflicts of humans, the role of will, moral responsibility, and coping mechanisms for suffering.