Astaxantinin glıoblastoma hücreleri üzerindeki sitotoksik aktivitesinin araştırılması
Investigation of the cytotoxic activity of astaxanthin on glioblastoma cells
  1. Tez No: 890819
  2. Yazar: NUR ZARKAVI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Glioblastoma, beyin tümörlerinin en agresif ve zorlu formlarından birini temsil eder; hızlı ilerleyişi, invaziv doğası ve geleneksel tedavilere direnci ile karakterize edilir. Cerrahi, radyasyon ve kemoterapi gibi tedavi yöntemlerinde önemli ilerlemelere rağmen, glioblastoma hastalarının prognozu hala kötüdür ve genel sağkalım oranlarında sınırlı iyileşmeler vardır. Glioblastoma'nın kompleks moleküler ve hücresel heterojenliği, yüksek derecede infiltratif doğası ve bağışıklık gözetiminden kaçabilme yeteneği, etkili tedavi stratejileri geliştirmekte önemli zorluklar oluşturur. Astaxanthin, anti-inflamatuar, antioksidan ve antikanser etkileri de dahil olmak üzere çeşitli farmakolojik aktiviteleri nedeniyle dikkat çekmektedir. Astaksantinin umut verici terapötik potansiyeline rağmen, nispeten az sayıda çalışma özellikle glioblastoma hücreleri üzerinde sitotoksik aktivitesini araştırmıştır. Bu bağlamda, mevcut çalışmada, güçlü antioksidan özelliklere sahip doğal bir bileşik olan astakansantin Astaksantinin glioblastoma hücrelerine karşı tek başına ve kemoterpötik ilaçlarla (Etoposide) birlikte sierjistik sitotoksik aktivitesi araştırılmışdır.. Hücre canlılığı analizleri, koloni oluşumu deneyleri ve moleküler analizler gibi çeşitli in vitro deneylerin kombinasyonunu kullanarak, Astaksantinin glioblastoma hücrelerindeki sitotoksik etkilerinin ve altta yatan mekanizmalarının aydınlatılması ve Astaksantin ile etoposidin potansiyel sinerjistik etkilerini değerlendirmesi amaçlamıştur Ayrıca, bu çalışmada Astaksantinin anti mikrobiyal etkinliği araştırılmış lup bu dai alanda az sayıda çalışma yapılmış olmasından dolayı bir ek bakış açısı sunmaktadır. Bu çalışmanın bulguları, Astaksantin, etoposid ve bunların kombinasyonu ile doza bağlı olarak hücre canlılığında azalmaları göstermiştir, bulgular IC50 değerlendirmeleri tarafından desteklenmiştir. Astaksantin ve etoposid ayrıca U87MG hücrelerinde klonojenik potansiyeli inhibe etmiş ve morfolojik değişiklikler oluşturmuş, aynı zamanda survivin ve c-Myc'in düzeylerini düşürmüş ve Caspase-3 ekspresyonunu artırmıştır, bu da güçlü apoptotik etkileri işaret etmektedir. Ek olarak, Astaksantin Bacillus subtilis, Bacillus, Staphylococcus aureus ve Escherichia coli'ye karşı antimikrobiyal aktivite göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Glioblastoma is well known among cancer cells to be one of the most formidable and highly proliferative forms of brain tumors. Despite the fact that there are numerous significant milestones in treatment that include chemotherapy, surgery, and radiation, its rapid progression , invasive nature and resistance to conventional therapies characteristics make it difficult to manage the spread of this disease and to enhance the several rates in total. In other words, glioblastoma is thought to have a very complex cellular and molecular heterogeneity coupled with highly infiltrative nature and ability to control immune system mechanisms which present obstacles in achieving suitable treatment approaches. Astaxanthin (ASX) has received much attention for its anticancer, antioxidant, anti-inflammatory, and anti-aging properties. However, the studies that explore the cytotoxic effects of ASX on glioblastoma cells remain poor. To address this gab, this study aims to investigate the cytotoxic potential of ASX against glioblastoma cells as a standalone treatment and in combination with the chemotherapeutic drug Etoposide. In order to perform this , a series of in vitro experiments that include cell viability tests, colony formation assays, and molecular analyses was done. Additionally, it was examined whether combining ASX with Etoposide enhances the cytotoxic effects against these cancer cell lines. Furthermore, this research further study the antimicrobial properties of ASX to expand our understanding of its potential applications as relatively few studies were conducted in this area. The findings of this study indicated dose-dependent reductions in cell viability with ASX, etoposide, and their combination, supported by IC50 assessments. ASX and etoposide also prevented clonogenic potential and caused morphological changes in U87MG cells, while downregulating survivin and c-Myc and upregulating Caspase-3 expression, indicating potent apoptotic effects. Moreover, the antimicrobial activity of ASX against Bacillus subtilis, Bacillus, Staphylococcus aureus, and Escherichia coli, was demonstrated suggesting further studies into its antimicrobial effectiveness and mechanisms of action. Overall, this thesis offers new perspective in the use of ASX in treating glioblastoma, highlighting its therapeutic potential importance as a natural substance with promising anticancer properties.