21.yüzyılda gelişen teknolojinin popüler kültür ilişkisi ile yeme-içme mekanlarına etkisi
The relationship between emerging technology and popular culture in the 21st century its impact on food beverage venues
- Tez No: 890820
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENNUR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma, 21. yüzyılda gelişen teknolojinin popüler kültürle olan ilişkisi üzerinden yeme-içme mekânlarının tasarımına ve işleyişine olan etkilerini incelemektedir. Teknolojik ilerlemeler, dijitalleşme ve otomasyon yoluyla yeme-içme deneyimlerinde köklü değişimlere yol açmış; müşteri beklentilerini karşılamak için daha hızlı, kolay ve kişiselleştirilmiş hizmetler sunulmasını sağlamıştır. Aynı zamanda, popüler kültürün etkisiyle tematik restoranlar, kafe ve barlar gibi mekânlar ortaya çıkmış, bu mekânlar sosyal medyanın da desteğiyle geniş kitlelere ulaşarak yeni trendler yaratmıştır. Araştırma, teknolojinin ve popüler kültürün yeme-içme mekânlarının estetik ve işlevselliğini nasıl şekillendirdiğini, müşteri deneyimini nasıl dönüştürdüğünü ve gelecekte bu alanın nasıl gelişme göstereceğini ele almaktadır. Elde edilen bulgular, yeme-içme mekânlarının tasarımında inovasyon ve yaratıcılığın önemini vurgularken, sürdürülebilirlik ve kültürel duyarlılığın da göz ardı edilmemesi gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of 21st-century technological advancements, in relation to popular culture, on the design and operation of dining establishments. Technological progress, through digitization and automation, has led to profound changes in dining experiences, enabling the provision of faster, easier, and more personalized services to meet customer expectations. Concurrently, the influence of popular culture has given rise to themed restaurants, cafes, and bars, which, bolstered by social media, have reached broad audiences and established new trends. The research explores how technology and popular culture have shaped the aesthetics and functionality of dining spaces, transformed customer experiences, and how this field might develop in the future. The findings underscore the importance of innovation and creativity in the design of dining venues, while also emphasizing the necessity of considering sustainability and cultural sensitivity.