Karanlık madde ve karanlık enerji arasındaki kaotik etkileşimlerin incelenmesi
Investigation of chaotic interactions between dark matter and dark energy
- Tez No: 890828
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM AYDINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tezde karanlık madde ve karanlık enerji, eşleşmiş ve etkileşen iki termodinamik sistem olarak ele alınmıştır. Bu sistem için modifiye bir etkileşim denklemi önerilmiş ve önerilen denklemin $\delta Q \neq 0$, $\delta N = 0$, $\delta V = 0$ koşulları altında kaotik dinamikleri incelenmiştir. Etkileşim denklemlerinin sabit noktaları bulunup, kararlılık analizleri yapılmış; sistemin zaman serileri ve faz uzayları numerik olarak çizdirilmiştir. Lyapunov üstelleri hesaplanıp, sistemin kaotik doğası araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, dark matter and dark energy are treated as two matched and interacting thermodynamic systems. A modified interaction equation for this system is proposed, and the chaotic dynamics of the proposed equation are examined under the conditions $\delta Q \neq 0$, $\delta N = 0$, $\delta V = 0$. The fixed points of the interaction equations are found, and stability analyses are conducted; the time series and phase spaces of the system are numerically plotted. Lyapunov exponents are calculated, and the chaotic nature of the system is investigated.