Hemşirelere uygulanan psikoeğitim programının stresle başa çıkma tarzları ve çalışma motivasyonu üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of the psychoeducation program applied to nurses on stress coping styles and work motivation
- Tez No: 890865
- Danışmanlar: PROF. DR. LATİFE UTAŞ AKHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırma hemşirelere uygulanan psikoeğitim programının stresle başa çıkma tarzları ve çalışma motivasyonu üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla deneysel bir araştırma tasarımında olup öntest-sontest kontrol gruplu model kullanılmıştır. Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi'nde Temmuz 2023 – Aralık 2023 tarihleri arasında kliniklerde aktif olarak çalışan 665 hemşire çalışmanın evrenini, örneklemini ise çalışmaya gönüllü olan ve araştırma kriterlerine uyan 70 kişi oluşturmuştur. Deney grubunda bulunan kişilere ön test uyguladıktan sonra 7 oturumdan oluşan psikoeğitim programı uygulanmıştır. Her oturum 45-60 dakika sürecek şekilde haftada 1 gün olmak üzere toplamda 7 hafta süre ile uygulanmıştır. Kontrol grubuna herhangi bir girişim uygulanmamıştır. Verilerin toplanmasında; Kişisel Bilgi Formu, Stresle Baş Etme Ölçeği, Çok Boyutlu İş Motivasyon Ölçeği kullanılmıştır. Veriler için IBM SPSS Statistics 22 programı kullanılmıştır. Bağımsız gruplarda kategorik değişkenlerin oranları arasındaki farklar Ki-Kare ve Fisher exact testleri ile analiz edilmiştir. İki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında bağımsız gruplar t-testi kullanılmıştır. Grup içi ölçümlerin karşılaştırılmasında bağımlı gruplar t-testi kullanılmıştır. Anlamlılık için p< 0,05 kabul edilmiştir. Hemşirelerin stresle başa çıkma yaklaşımı alt boyutlarında değişim puanları“Kendine Güvenli Yaklaşım”öntest sonucu 13,743 iken psikoeğitim sonrası 16,743 puan,“İyimser Yaklaşım”öntest sonucu 8,286 iken psikoeğitim sonrası son test puanı 11,057 ve“Çaresiz Yaklaşım”ön test puanı 10,200 iken psikoeğitim sonrası son test puanı 8,200 olmuştur.“Boyun Eğici”ve“Sosyal Destek Arama”puanlarının değişimi anlamlı bulunmamıştır. Hemşirelerin iş motivasyonuyla ilgili yapılan test sonucunda deney grubundakilerin son test ölçümlerinin (4,268) kontrol grubundakilerden (3,848) daha yüksek olduğu bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen sonuçlara dayalı olarak, hemşirelerin stresle başa çıkmalarına yardımcı olmayı amaçlayan psikoeğitim programlarının oluşturulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in an experimental research design to examine the effects of the psychoeducation program applied to nurses on stress coping styles and work motivation. A pretest-posttest control group model was used. July December 2023, 665 nurses who are actively working in clinics at Balıkesir Atatürk City Hospital formed the universe of the study, and the sample was composed of 70 people who volunteered for the study and met the research criteria. After applying the pre-test to the people in the experimental group, a psychoeducation program consisting of 7 sessions was applied. Each session was performed for a total of 7 weeks, 1 day a week, lasting 45-60 minutes. No intervention was applied to the control group. The Personal Information Form, the Coping with Stress Scale, and the Multidimensional Work Motivation Scale were used in the collection of the data. The data used the IBM SPSS Statistics 22 program. The differences between the ratios of categorical variables in independent groups were analyzed by Chi-Square and Fisher exact tests. In the comparison of quantitative continuous data between two independent groups, the independent groups t-test was used. In the comparison of intra-group measurements, the dependent groups t-test was used. P< 0.05 was accepted for significance. Change scores in the sub-dimensions of nurses' approach to coping with stress while the“Self-Confident Approach”pre-test result was 13,743, it was 16,743 points after psychoeducation, while the“Optimistic Approach”pre-test score was 8,286, the post-test score after psychoeducation was 11,057, and the“Desperate Approach”pre-test score was 10,200, and the post-test score after psychoeducation was 8,200. The change in the“Submissive”and“Social Support Seeking”scores was not found to be significant.As a result of the test conducted on the job motivation of nurses, it was found that the general final test measurements of job motivation of nurses in the experimental group (4,268) were higher than those in the control group (3,848). Based on the results obtained from the research, it is proposed to create psychoeducational programs aimed at helping nurses cope with stress.