Hemşirelerin biyoteknolojiye yönelik tutumları
Nurses' attitudes towards biotechnology
  1. Tez No: 890867
  2. Yazar: HACER ENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Hemşirelik, Biotechnology, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Covid-19 salgını sırasında biyoteknolojinin sağlık alanındaki önemi ortaya çıkmıştır. Biyoteknolojik gelişmeler, hastalıkların tanı ve tedavi olanaklarını büyük ölçüde genişletmiştir. Bu gelişmeleri takip edip kendini yenileyebilen hemşireler, daha kaliteli ve kapsamlı hasta bakımı sunarak, sağlık ekibi içinde yeni roller kazanarak etkin bir şekilde varlıklarını sürdürebilecektir. Hemşirelerin yeni roller kazanıp mesleğine daha büyük katkılar sağlaması amacıyla öncelikle biyoteknolojiye ilişkin tutumlarının bilinmesi gerekmektedir. Çalışmanın amacı hemşirelerin biyoteknolojiye yönelik tutumlarının belirlenmesidir. Araştırma örneklemini İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde görev yapan 238 hemşire oluşturmuştur. Veriler, Biyoteknoloji Tutum Ölçeği ile toplanmıştır. İstatistik paket programı kullanarak nicel veriler analiz edilmiştir. Hemşirelerin biyoteknolojiye yönelik tutumları, standart sapma, t-testi Kolmogorov-Smirnov testi, ve ANOVA (tek yönlü varyans analizi) teknikleri ve ANOVA testinde anlamlı farklara yol açan grupları belirlemek için Scheffe testi uygulanmıştır. Çalışmadan edinilen bilgilere göre, erkeklere kıyasla kadınların genel biyoteknoloji tutumu istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu saptanmıştır. Eğitim düzeyi ve mesleki deneyimleri arttıkça hemşirelerin biyoteknoloji tutumunun istatistiksel olarak anlamlı derecede arttığı görülmüştür. Çalışılan birime göre hemşirelerin genel biyoteknoloji tutumu, biyoteknolojinin çeşitli uygulamaları, biyoteknolojik uygulamaların ortaya çıkardığı etik sorunlar ve sağlık alanındaki biyoteknolojik uygulamalar ilişkili tutumunun istatistiksel olarak anlamlı derecede farklılık gösterdiği saptanmıştır. Çalışılan pozisyona göre hemşirelerin genel biyoteknoloji tutumu, genetiği değiştirilmiş gıdaların tüketilmesine, biyoteknolojiye ait v çeşitli uygulamalara ve biyoteknolojik uygulamalar tarafından meydana getirilen etik sorunlara ilişkili tutumunun istatistiksel olarak anlamlı derecede farklılık gösterdiği saptandı. Eğitim sorumlusu hemşirelerin biyoteknoloji tutumu daha yüksek olduğu saptanmıştır. Eğitim sürecinde biyoteknoloji dersi alan hemşirelerin genel biyoteknoloji tutumu istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek olduğu saptanmıştır. Biyoteknoloji bilgi kaynağı dergi, gazete ve kitaplar olan hemşirelerin biyoteknoloji tutumu daha yüksek olduğu görülmüştür. Hemşirelerin biyoteknolojiye yönelik tutumları, hem mesleki uygulamalarında hem de hastaların bakım kalitesinde önemli bir rol oynadığı için güncel biyoteknoloji konu ve kazanımlarına eğitim ve çalışma sürecinde yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
During the Covid-19 epidemic, the importance of biotechnology in the field of health has emerged. Biotechnological developments have greatly expanded the diagnosis and treatment possibilities of diseases. Nurses who can follow these developments and renew themselves will be able to continue their existence effectively by providing better quality and comprehensive patient care and gaining new roles within the healthcare team. For nurses to gain new roles and make greater contributions to their profession, their attitudes towards biotechnology must first be known. The aim of this study, it is to examine the attitudes of nurses towards biotechnology. The research sample consisted of 238 nurses working at Istanbul University Faculty of Medicine Hospital. Data were collected with the Biotechnology Attitude Scale. Quantitative data were analyzed using statistical package program. Nurses' attitudes towards biotechnology were analyzed using standard deviation, t-test, Kolmogorov-Smirnov test, and ANOVA (one-way analysis of variance) techniques, and Scheffe test was applied to determine the groups that caused significant differences in ANOVA test. According to the information obtained from the study, it was found that the general biotechnology attitude of women was statistically significantly higher compared to men. It was observed that nurses' attitudes towards biotechnology increased statistically significantly as their educational level and professional experience increased. According to the unit of employment, nurses' attitudes towards general biotechnology, various applications of biotechnology, ethical problems arising from biotechnological vii applications and biotechnological applications in the field of health were found to differ statistically significantly. It was found that the nurses' attitudes towards general biotechnology, consumption of genetically modified foods, various applications of biotechnology and ethical problems caused by biotechnological applications differed statistically significantly according to the position worked. It was found that nurses in charge of education had higher attitudes towards biotechnology. The general biotechnology attitude of nurses who took biotechnology courses during the education process was found to be statistically significantly higher. Nurses whose biotechnology information sources were magazines, newspapers and books had higher attitudes towards biotechnology. Since nurses' attitudes towards biotechnology play an important role both in their professional practices and in the quality of care of patients, it is recommended that current biotechnology topics and achievements be included in the education and study process.