Heracleum persicum desf. ex. fisch üzerinde antioksidan ve antileishmanial aktivite araştırması
Antioxidant and antileishmanial activity research on heracleum persicum desf. ex. fisch
- Tez No: 890869
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE KAYALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, Heracleum persicum Desf. ex. Fisch. bitkisinin antioksidan ve antileishmanial aktivitelerinin tayinini amaçlamaktadır. Çalışmada bitkinin etanol, etil asetat, n-hekzan ve eter ile ekstraksiyonu gerçekleştirilmiş ve elde edilen ekstrelerle, DPPH radikal temizleme yöntemi ile antioksidan aktivite tayini, Folin-Ciocalteu yöntemi ile toplam fenolik madde miktar tayini, Alüminyum klorür yöntemi ile total flavonoit miktar tayini ve antileishmanial aktivite tayini yapılmıştır. Antileishmanial aktivite değerlendirmesi ise, Leishmania tropica promastigotları üzerinde yapılan in vitro testlerle yapılmıştır. Bitki ekstrelerinde en yüksek verim %20,6 ile etanol ekstresine aittir. Bu sonuçla uyumlu olarak en yüksek toplam fenolik madde miktarı ve flavonoit miktarı da 0,2478 g ve 0,1558 g ile etanol ekstresine ait çıkmıştır. DPPH süpürücü etki ise %6,873 ile etil asetat ektresinde en yüksek değerde ölçülmüştür. Ayrıca H. persicum'un antileishmanial aktivitesi incelendiğinde bitki ekstrelerinin 48. saatte IC50 değerleri en düşükten en yükseğe sırasıyla; eter 151,6 µg/ml, n-hekzan 160,2 µg/ml, etil asetat 343,5 µg/ml ve etanol 4708 µg/ml şeklinde hesaplanmıştır. Sonuçlar, Heracleum persicum ekstrelerinin güçlü antioksidan özelliklere sahip olduğunu ve antileishmanial aktivite gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu bulgular, Heracleum persicum'un potansiyel bir doğal antioksidan ve antileishmanial ajan olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Elde edilen veriler, bu bitkinin farmasötik ve tıbbi uygulamalarda değerlendirilmesi için önemli bir temel oluşturması açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the antioxidant and antileishmanial activities of Heracleum persicum Desf. ex. Fisch. plant.In the study, extraction of the plant with ethanol, ethyl acetate, n-hexane and ether was carried out and antioxidant activity determination was carried out with the obtained extracts by DPPH radical scavenging method, total phenolic substance determination by Folin-Ciocalteu method, total flavonoid determination by aluminum chloride method and antileishmanial activity determination. Antileishmanial activity evaluation was done by in vitro tests on Leishmania tropica promastigotes. The highest yield among plant extracts belongs to ethanol extract with 20.6%. Consistent with this result, the highest total phenolic substance and flavonoid amounts belonged to the ethanol extract with 0.2478 g and 0.1558 g. DPPH scavenging effect was measured at the highest value in the ethyl acetate extract with 6.873%. In addition, when the antileishmanial activity of H. persicum was examined, the IC50 values of the plant extracts at 48 hours were calculated from lowest to highest as; ether 151.6 µg/ml, n-hexane 160.2 µg/ml, ethyl acetate 343.5 µg/ml and ethanol 4708 µg/ml. The findings showed that extracts from Heracleum persicum exhibit antileishmanial activity and have potent antioxidant qualities. These results suggest that Heracleum persicum may have use as a natural leishmanial and antioxidant. The information gathered is significant because it may serve as a foundation for assessing the plant's potential for use in pharmaceutical and medical applications.