Hemodiyaliz hastalarında protein/posa indeksinin kardiyometabolik risk faktörleriyle ilişkisinin değerlendirilmesi
The relationship of protein/fiber index with cardiometabolic risk factors in hemodialysis patients
  1. Tez No: 890874
  2. Yazar: RUKİYE DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE YASSIBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Diyetle yeterli miktarda posa alımının hemodiyaliz hastalarında kardiyovasküler olay riskini azaltabileceği belirtilmektedir. Bu çalışma hemodiyaliz hastalarında diyet protein/posa indeksinin kardiyometabolik risk faktörleriyle ilişkisinin değerlendirilmesi amacıyla Haziran – Eylül 2023 tarihleri arasında Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesi ve Bolu İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ayaktan hemodiyaliz tedavisi alan 30-65 yaş aralığındaki gönüllü hastalar ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 32 erkek (%48,5) ve 34 kadın (%51,5) olmak üzere toplam 66 hemodiyaliz hastası dahil edilmiştir. Katılımcılara ait sosyodemografik özellikler, sağlık durumlarına ilişkin bilgiler, antropometrik ölçümler, rutin biyokimyasal parametreler, sistolik ve diyastolik kan basıncı değerleri ve Framingham risk skorları bir anket formu aracılığıyla kaydedilmiştir. Ayrıca hastalardan üç günlük besin tüketim kaydı alınmıştır. Veriler BeBiS ve SPSS paket programları kullanılarak değerlendirilmiştir. Diyet protein/posa indeksinin erkek hemodiyaliz hastalarında 4,6±1,21 ve kadın hemodiyaliz hastalarında 4,3±0,99 olduğu bulunmuştur (p>0,05). Hastaların protein/posa indeksi ile serum total kolesterol, üre, potasyum ve kreatinin düzeyleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0,05). Protein/posa indeksi ile sistolik ve diyastolik kan basıncı değerleri arasında da anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
It is stated that adequate dietary fiber intake may reduce the risk of cardiovascular events in hemodialysis patients. This study was conducted with volunteer patients between the ages of 30-65 who received outpatient hemodialysis treatment at İzzet Baysal State Hospital and İzzet Baysal Training and Research Hospital between June and September 2023, in order to evaluate the relationship of dietary protein/fiber index with cardiometabolic risk factors in hemodialysis patients. A total of 66 hemodialysis patients, 32 men (48,5%) and 34 women (51,5%), were included in the study. The sociodemographic characteristics of the participants, information about their health status, anthropometric measurements, routine biochemical parameters, systolic and diastolic blood pressure values, Framingham risk scores and 3-day food consumption were recorded through a survey form. The obtained data were evaluated using BeBiS and SPSS package programs. Dietary protein/fiber index was found to be 4.6±1.21 in male and 4.3±0.99 in female. There was no statistically significant relationship between the patients' protein/fiber index and serum cholesterol, urea, potassium, creatinine levels and systolic and diastolic blood pressure values. In terms of Framingham risk score, the mean protein/fiber index of patients in the low risk group was found to be significantly higher than that of patients in the very high risk group. The results obtained from this study do not support the current literature, and it is thought that further studies with larger samples are needed to understand the effects of increasing dietary fiber on serum urea levels and cardiometabolic health in hemodialysis patients.