Adölesanlarda premenstrual sendrom ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasındaki ilişki
The relationship between premenstrual syndrome and healthy lifestyle behaviors in adolescents
- Tez No: 890875
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE ATAK MERİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir çalışma olup adölesan kız çocuklarında premenstrual sendrom ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Nisan-Haziran 2024 tarihleri arasında Şırnak ilinde bir ortaöğrenim kurumununda yapılmıştır. Araştımanın örneklemini, ortaöğretime devam eden, menstruasyon yaşayan ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 270 kız öğrencileri oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Premenstrual Sendrom Ölçeği (PMSÖ)”ve“Adölesan Yaşam Biçimi Ölçeği (AYBÖ)”kullanılmıştır. Yapılan çalışmada; öğrencilerin %22,2'si 9.sınıfta, %31,9 10.sınıfta, %26,30'ü 11.sınıfta ve %19,6'sı 12.sınıfta yer aldığı, öğrencilerin yaş ortalamasının 15,720±1,155, ilk adet yaşının ortalaması ise 12,840±0,905 olduğu bulunmuştur. PMS yaşayan katılımcıların Premenstrual Sendrom ölçeğinden aldığı toplam puan 131,867±39,469 olduğu, ölçek alt boyutlarından aldıkları puan ortalamaları ise depresif duygulanım 22,256±8,085, anksiyete 17,200±7,412, yorgunluk 21,419±6,448, sinirlilik 16,596±6,089, depresif düşünceler 20,485±8,118, ağrı 9,478±3,380, iştah değişimleri 8,907±3,638, şişkinlik 6,952±3,666 ve uyku 8,574±3,975 olarak saptanmıştır. Adölesan Yaşam Biçimi Ölçeğinden alınan toplam puan incelediğinde puan ortalamasının 108,015±15,259 olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. AYBÖ'nin Alt boyutları incelendiğinde ,“sağlık sorumluluğu”14,730±3,057 ,“fiziksel aktivite”12,682±3,278 ,“beslenme”16,641±3,171,“pozitif yaşam algısı”16,682±3,506 ,“kişilerarası ilişkiler”17,474±3,204 ,“stres yönetimi”15,837±2,889 ve“spiritüel sağlık”13,970±3,153 olarak saptanmıştır. Çalışmanın sonucunda PMS'nin AYBÖ'nin pozitif yaşam algısı ve beslenmeyi etkilediği görülmüştür. Tanımlayıcı özelliklere ve ölçekler arasındaki puan ortalamaları incelendiğinde premenstrual sendrom ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasında zayıf anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive and correlational study and was conducted to examine the relationship between premenstrual syndrome and healthy lifestyle behaviors in adolescent girls. The research was conducted in a secondary school in Şırnak province between April and June 2024. The sample of the research consisted of 270 female students who attended secondary education, experienced menstruation and participated in the research voluntarily.“Personal Information Form”,“Premenstrual Syndrome Scale (PMSS)”and“Adolescent Lifestyle Scale”were used to collect the findings. In the study; 22.2% of the students are in the 9st grade, 31.9% in the 10nd grade, 26.3% in the 11rd grade and 19.6% in the 12th grade, the average age of the students is 15,720±1,155, the first menstrual period is The average age was found to be 12.840±0.905. The total score of the students experiencing PMS from the Premenstrual Syndrome scale was 131.867±39.469, and the average scores of the scale subscales were 22.256±8.085, anxiety 17.200±7.412, fatigue 21.419±6.448, irritability 16.596±6.089, depressive thoughts 20.485±8.118, pain. 9,478 It was determined as ±3.380, appetite changes as 8.907±3.638, bloating as 6.952±3.666 and sleep as 8.574±3.975. When the total score obtained from the Adolescent Lifestyle Scale was examined, it was revealed that the average score was 108.015±15.259. When the sub-dimensions of AYBÖ are examined,“health responsibility”14.730±3.057,“physical activity”12.682±3.278,“nutrition”16.641±3.171,“positive life perception”16.682±3.506,“interpersonal relations”17.474±3.204,“stress management”“ 15,837±2,889 and ”spiritual health" was found to be 13,970±3,153. As a result of the study, it was seen that PMS and PED affect positive life perception and nutrition. When the descriptive characteristics and mean scores between the scales were examined, weak significant relationships were found between premenstrual syndrome and healthy lifestyle behaviors.