Elektrik çarpmasına bağlı ölüm olgularının değerlendirilmesi
Death due to electrocution evaluation of cases
- Tez No: 890907
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAŞİM ASİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada elektrik çarpmasına bağlı meydana gelen ölümlerle ilgili demografik ve tıbbi veri elde etmek, yapılan çalışmalarla karşılaştırmak, ölü muayenesi ve otopsi ile adli tahkikat sürecinde önem taşıyan hususlara dikkat çekmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 01.01.2013-31.12.2022 tarihleri arasında otopsisi Kayseri ilinde gerçekleştirilmiş olan olgular retrospektif olarak tarandı ve elektrik çarpmasına bağlı öldüğü belirlenen 39 olguya ait adli ve tıbbi veriler incelendi. Elde edilen veriler SPSS 29 programına aktarılarak Shapiro-Wilk, Mann-Whitney U, Fisher'in kesin testi ve Ki-kare analiz yöntemleri ile istatistiksel açıdan değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: This study aims to obtain demographic and medical data related to deaths caused by electric shock, compare them with previous studies, and highlight important aspects in the forensic investigation process, including post-mortem examination and autopsy. Materials and Methods: Cases autopsied in the province of Kayseri between January 1, 2013 and December 31, 2022, were retrospectively reviewed, and forensic and medical data of 39 cases determined to have died due to electric shock were analyzed. The obtained data were transferred to the SPSS 29 program and statistically evaluated using the Shapiro-Wilk, Mann-Whitney U, Fisher's exact test, and Chi-square analysis methods.