Üniversite öğrencilerinin kişisel ve sosyal erdemleriyle mutluluk düzeyleri ve yaşam stilleri arasındaki ilişki
The relationship between personal and social virtues of university students, happiness levels and life styles
- Tez No: 890908
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KISAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Psikoloji, Philosophy, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin kişisel ve sosyal erdemleriyle mutluluk düzeyleri ve yaşam stilleri arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Ayrıca araştırmada, üniversite öğrencilerinin kişisel ve sosyal erdemlerinin cinsiyete, yaş gruplarına, yaşamlarının çoğunu geçirdikleri yere, algılanan anne tutumlarına ve algılanan baba tutumlarına göre anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Ankara'daki üç devlet ve bir vakıf üniversitesinde araştırmacı tarafından belirlenen fakülte ve enstitülerde öğrenim gören 544'ü kadın, 260'ı erkek olmak üzere toplamda 804 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmada üniversite öğrencilerinin kişisel ve sosyal erdemlerine ilişkin veriler tez çalışması kapsamında araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel ve Sosyal Erdemler Ölçeği ile elde edilmiştir. Kişisel ve Sosyal Erdemler Ölçeği affedicilik, sorumluluk sahibi olmak, çalışma azmine sahip olmak, beden ve ruh sağlığına önem vermek, sadakat, objektif bakış açısına sahip olmak, çevreye duyarlılık ve kişisel haklara duyarlılık olmak üzere toplamda 8 alt boyuttan oluşmaktadır. Üniversite öğrencilerinin mutluluk düzeylerine ilişkin veriler Oxford Mutluluk Ölçeği ve yaşam stillerine ilişkin veriler de Yaşam Stilleri Envanteri ile elde edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, üniversite öğrencilerinin kişisel ve sosyal erdemlilik düzeyleri ile mutluluk düzeyleri arasında orta düzeyli pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Üniversite öğrencilerinin kişisel ve sosyal erdemlilik düzeyleriyle mükemmeliyetçi yaşam stili arasında orta düzeyde pozitif yönlü, kontrol yaşam stili arasında düşük düzeyde negatif yönlü, memnuniyet ve beklentiler yaşam stili ile düşük düzeyde pozitif yönlü anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Kadın öğrencilerin kişisel ve sosyal erdemlilik düzeyleri, erkek öğrencilerin kişisel ve sosyal erdemlilik düzeylerinden anlamlı olarak farklı ve daha yüksek bulunmuştur. 31 ve üzeri yaş grubu üniversite öğrencilerinin kişisel ve sosyal erdemlilik düzeyleri diğer yaş grubu öğrencilerin kişisel ve sosyal erdemlilik düzeylerinden anlamlı olarak farklı ve daha yüksek bulunmuştur. Üniversite öğrencilerinin kişisel ve sosyal erdemlilik düzeylerinin yaşamlarının çoğunu geçirdikleri yere göre anlamlı olarak farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Anne tutumları demokratik, özgürlükçü/izin verici ve destekleyici olan üniversite öğrencilerinin, anne tutumları tutarsız olan üniversite öğrencilerinin kişisel ve sosyal erdemlilik düzeylerinden anlamlı olarak farklı ve daha yüksek olduğu bulunmuştur. Baba tutumları özgürlükçü/izin verici olan üniversite öğrencilerinin baba tutumları tutarsız ve ihmalkâr/ilgisiz olan üniversite öğrencilerinden kişisel ve sosyal erdemlilik düzeylerinin anlamlı olarak farklı ve daha yüksek olduğu görülmüştür. Baba tutumları destekleyici olan üniversite öğrencilerinin baba tutumları ihmalkâr/ilgisiz olan üniversite öğrencilerinden kişisel ve sosyal erdemlilik düzeylerinin anlamlı olarak farklı ve daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Baba tutumları katı disiplin olan üniversite öğrencilerinin baba tutumları ihmalkâr/ilgisiz olan üniversite öğrencilerinden kişisel ve sosyal erdemlilik düzeylerinin anlamlı olarak farklı ve daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the relationship between personal and social virtues, happiness levels and life styles of university students. In addition, the research also examined whether the personal and social virtues of university students significantly differ according to gender, age groups, where they spend most of their lives, perceived maternal attitudes and perceived paternal attitudes. The study group of the study consists of a total of 804 university students, 544 of whom are women and 260 of whom are men, studying at faculties and institutes determined by the researcher at three state and one foundation universities in Ankara in the 2022-2023 academic year. In the research, the data related to the personal and social virtues of university students were obtained using the Personal and Social Virtues Scale developed by the researcher within the scope of the thesis study. The Personal and Social Virtues Scale consists of 8 sub-dimensions in total, including forgiveness, responsibility, determination to work, giving importance physical and mental health, loyalty, having an objective point of view, environmental sensitivity and sensitivity to personal rights. Data on the happiness levels of university students were obtained by the Oxford Happiness Scale and data on lifestyle were obtained by the Life Styles Inventory. According to the research findings, a significant relationship between the personal and social virtuality levels of university students and happiness levels with at the intermediate level positive direction has been found. It has been found that there are significant relationships between the personal and social virtuality levels of university students and the perfectionist lifestyle with at the intermediate level positive direction, at a low level negative direction between the control lifestyle, satisfaction and expectations lifestyle with at a low level positive direction. It was found that the personal and social virtuality levels of female students were significantly different and higher than the personal and social virtuality levels of male students. It was found that the personal and social virtuality levels of university students aged 31 and over were significantly different and higher than the personal and social virtuality levels of other age group students. It has been found that the personal and social virtuality levels of university students do not differ significantly according to where they spend most of their lives. It has been found that university students whose maternal attitudes are democratic, libertarian/permissive and supportive have significantly different and higher levels of personal and social virtuality than university students whose maternal attitudes are inconsistent. It has been found that the personal and social virtuality levels of university students whose paternal attitudes are libertarian/permissive are significantly different and higher than those of university students whose paternal attitudes are inconsistent and negligent/disinterested. It has been found that the personal and social virtuality levels of university students whose paternal attitudes are supportive are significantly different and higher than those of university students whose paternal attitudes are negligent/disinterested. It has been found that the personal and social virtuality levels of university students whose paternal attitudes are strict discipline are significantly different and higher than those of university students whose paternal attitudes are negligent/disinterested.