Farklı germe metotlarına ek olarak yapılan post aktivasyon potansiyasyonun (PAP) çeviklik performansına akut etkisi
Acute effect of post activation potentiation (PAP) applied in addition to different stretching methods on agility
  1. Tez No: 890916
  2. Yazar: YÜCEL KARAAĞAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF CENGİZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı, farklı germe metotlarına ek olarak yapılan PAP'ın çeviklik performansına akut etkisini incelemektir. Araştırmaya 30 kadın basketbol sporcusu gönüllü olarak katılmıştır. Sporcular çalışma kapsamında 24 saat arayla 4 kez labaratuvara çağırılmışlardır. İlk seansta sporcular bireysel seçtikleri bir dizi dinamik ve statik ısınma egzersizleri yapmışlardır. Ardından Lane agility çeviklik testi uygulanmış bu çeviklik süreleri referans değer olarak kaydedilmiştir. Çeviklik testini tamamlayan sporcular dinlenmenin ardından 1TM belirlemek amacıyla leg extension egzersizini uygulamışlardır. İkinci, üçüncü ve dördüncü seansta ise oyuncular çok yönlü nöromüsküler ısınmanın ardından dinamik, statik veya balistik germe metotlarını randomize olarak çapraz geçişli dizaynda gerçekleştirmişlerdir. Germe metodu uygulandıktan sonra oyuncular 6TM leg extensionda PAP uygulamış, sonrasında Lane agility çeviklik testini tamamlamışlardır. Veri dağılımının normalliğini belirlemek üzere Shapiro-Wilk testi kullanılmıştır. Verilerin analizinde Friedman Tekrarlanan Ölçüm Analizi Testi kullanılmıştır. Referans grup değerlerini diğer gruplarla karşılaştırmak amacıyla Dunnett Testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda oyuncuların dinamik, statik ve balistik germe metotları üzerine PAP uygulamaları referans çeviklik süreleri ile karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma sonrası anlamlı en iyi çeviklik süresinin dinamik germe metoduna ek olarak yapılan PAP uygulamasında ulaşılmıştır (p=.027). Balistik ve statik germe metodu sonrası yapılan PAP'ı takip eden çeviklik performasında referans değerine göre anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bu çalışmanın bulguları atletik performans antrenörlerine ve spor bilimcilerine çeviklik performansını geliştirmek adına ayrıntılı ve önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the acute effects of PAP performed in addition to different stretching methods on agility performance. 30 female basketball players participated in the study voluntarily. The athletes were called to the laboratory 4 times at 24 hour intervals. In the first session, athletes performed a series of dynamic and static warm-up exercises that they individually selected. Then, the Lane agility test was applied and these agility times were recorded as baseline values. After completing the agility test, the athletes performed the leg extension exercise to determine 1TM after resting. In the second, third and fourth sessions, the players performed dynamic, static or ballistic stretching methods in a randomized crossover design after multi-dimensional neuromuscular warm-up. After the stretching method was applied, the players performed PAP in 6TM leg extension and then completed the Lane agility test. The Shapiro-Wilk test was used to determine the normality of the data distribution. Friedman Repeated Measurement Analysis Test was used in the analysis of data. Dunnett Test was applied to compare the baseline values with other groups. As a result of the research, PAP applications on dynamic, static and ballistic stretching methods of the players were compared with the baseline agility times. After this comparison, the best agility time was achieved in the PAP application in addition to the dynamic stretching method (p=.027). No significant difference was found in the agility performance following the PAP after the ballistic and static stretching method compared to the baseline value. The findings of this study provide detailed and important information to athletic performance coaches and sports scientists to improve agility performance.