Hizmet içi eğitimde ters yüz sınıf modelinin uygulanması: Proje danışmanlığı eğitimi örneği
Application of the flipped classroom model in in-service training: The case of project mentoring training
- Tez No: 890915
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA MİRİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Biology, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Ters yüz sınıf modeli, son yıllarda eğitimde yenilikçi bir yaklaşım olarak öne çıkmıştır. Bu modelde, öğrenciler evde etkileşimli teknolojiler aracılığıyla ders içeriğini öğrenirken, sınıf içi ortamda ise öğrenci merkezli etkinlikler ile öğrenilen bilgileri pekiştirme fırsatı bulmaktadırlar. Hizmet içi eğitimlerde TYS modelinin kullanımının öğretmenlere yenilikçi yaklaşımları öğrenme ve uygulama fırsatı sunacağı düşünülmektedir. Ayrıca, proje danışmanlığı eğitimi gibi beceri ve uygulamaya dayalı eğitimlerde uzaktan eğtimin sınırlılıklarını ortadan kaldırırken yüz yüze eğitimin üstün yönlerini kullanma fırsatı tanıyacağı değerledirilmektedir. Bu araştırmada, TYS modelinin öğretmenlerin akademik başarı, öz-yeterlilik ve proje yazma becerileri üzerindeki etkilerini araştırmak ve hizmet içi eğitimde TYS modeli ile proje danışmanlığı eğitimine ilişkin öğretmen ve araştırmacı görüşlerini tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 2021-2022 eğitim-öğretim yılında çoğunluğu MEB bağlı okullarda aktif görev yapmakta olan gönüllü olarak proje danışmanlığı eğitimine katılan Biyoloji ve Fen Bilimleri öğretmenlerinden oluşmaktadır. Uygulama kapsamında katılımcı öğretmenlerden TYS modeli, yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitim grubu olmak üzere toplam üç grup oluşturulmuştur. Araştırmada, karma yöntem desenlerinden yakınsayan paralel desen kullanılmıştır. Uygulama öncesinde, sürecinde ve sonrasında araştırmanın amacına ve yöntemine uygun olan nicel ve nitel veri toplama araçları birlikte kullanılmıştır. Araştırmada nicel veriler ''Proje Danışmanlığı Başarı Testi'', ''Proje Yarışmaları Danışmanlık Öz-Yeterlik Ölçeği'' ve ''Proje Raporu Değerlendirme Formu'' ile nitel veriler ise ''Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formları'', ''Katılımcı Günlükleri'' ve ''Araştırmacı Günlükleri'' ile toplanmıştır. Elde edilen verilere ilişkin analizlerde betimsel istatistikler, Kruskal Wallis, Wilcoxon İşaretli Sıralar testi ve içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; TYS modeli, yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitim ile proje danışmanlığı eğitimi alan gruplarda akademik başarı ve öz-yeterlilik düzeyleri açısından uygulama sonrası alınan puanlar, uygulama öncesi alınan puanlardan anlamlı derecede yüksek bulunurken gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir. Proje yapan TYS ve yüz yüze eğitim gruplarından elde edilen proje raporlarının uzman değerlendirme sonuçları incelendiğinde ise TYS modelindeki proje raporlarının yüz yüze eğitim grubundan daha yüksek bir ortalamaya sahip olduğu görülmüştür. Tüm nitel veri toplama araçlarından elde edilen verilere göre TYS modelinin hizmet içi eğitimde uygulanması lehine olumlu görüşlerin öne çıktığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, temel teorik bilgilerin öğretiminde TYS modeli, yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitim yöntemlerinin tümünün kullanımının mümkün olduğu, proje yazma becerilerinin kazandırılmasında ise TYS modelinin daha etkili olduğu söylenebilir. TYS modeli ile hizmet içi eğitim hazırlama sürecinde ön hazırlık aşamasının zaman alıcı olmasına karşın sonraki eğitimlerde bu hazırlığın kullanılması bir avantaj olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The Flipped Classroom Model (FCM) has emerged as an innovative approach in education in recent years. In this model, students learn the course content at home through interactive technologies and reinforce the learned information with student-centered activities in the classroom environment. It is believed that the use of the FCM in in-service training will offer teachers the opportunity to learn and apply innovative approaches. Moreover, in skill and practice-based training, such as project mentoring training, it is evaluated that this model will leverage the strengths of face-to-face education while overcoming the limitations of remote education. This research aims to investigate the effects of the FCM on teachers' academic achievement, self-efficacy, and project writing skills, as well as to identify the opinions of teachers and researchers regarding project mentoring training with the FCM in in-service training. The study group of the research comprises Biology and Science teachers, mostly actively working in schools affiliated with the Ministry of National Education (MEB), who voluntarily participated in project mentoring training during the 2021-2022 academic year. Within the scope of the application, the participating teachers were divided into three groups: FCM, face-to-face education, and remote education. The research employed a convergent parallel mixed methods design. Quantitative and qualitative data collection tools suitable for the purpose and methodology of the research were used together before, during, and after the application. Quantitative data were collected using the“Project Mentoring Achievement Test,”“Self-Efficacy Scale for Project Competitions Mentoring,”and“Project Report Evaluation Form,”while qualitative data were gathered through“Semi-Structured Interview Forms,”“Participant Diaries,”and“Researcher Diaries”. Descriptive statistics, Kruskal-Wallis test, Wilcoxon Signed Ranks test, and content analysis techniques were used for the analysis of the obtained data. The results of the research indicated that in the groups receiving project mentoring training through the FCM, face-to-face education, and remote education, the post-application scores for academic achievement and self-efficacy were significantly higher than the pre-application scores, although no statistically significant differences were found between the groups. However, when the expert evaluation results of the project reports from the FCM and face-to-face education groups were examined, it was observed that the project reports in the FCM had a higher average score than those in the face-to-face education group. According to the data obtained from all qualitative data collection tools, positive opinions favoring the implementation of the FCM in in-service training were predominant. Consequently, it can be concluded that while the FCM, face-to-face education, and remote education methods can all be effectively utilized in the teaching of fundamental theoretical knowledge, the FCM is more effective in imparting project writing skills. Despite the time-consuming nature of the preparatory phase in the FCM for in-service training, the subsequent use of this preparation in future training sessions is considered an advantage.