Development and efficacy of a novel monoclonal antibody targeting CX3CR1 for pain relief in pancreatic cancer and chronic pancreatitis
Pankreas kanseri ve kronik pankreatitte ağrinin giderilmesinde CX3CR1'i hedefleyen yeni bir monoklonal antikorun geliştirilmesi ve etkinliği
  1. Tez No: 890927
  2. Yazar: DENİZ BAYBAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRALP ONUR CEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Pankreas kanseri ve kronik pankreatit, şiddetli ağrının varlığı ve ne yazık ki etkili tedavilerin bulunmaması nedeniyle göz korkutucu zorluklar sunmaktadır. Daha önce her iki hastalıkta da doku içerisinde sinir sisteminin aktive olduğunu ve nöron-immün hücre etkileşimine paralel olarak fraktalkin kemokin ve spesifik reseptörü CX3CR1'in ekspresyonunda ve aktivitesinde artış olduğunu göstermiştik. CX3CR1, hem kemoattraktan hem de adezyon molekülü olarak görev yapan ve nöral invazyon sürecinde önemli rol oynayan özel bir kemokin reseptörüdür. Bu nedenle, bu reseptörü hedeflemek, etkilenen hastalarda ağrının giderilmesi için umut vaat ediyor. Bu kapsamda hibridoma yöntemiyle CX3CR1 reseptörünün 3. terminal halkasına (bağlanma yeri) spesifik monoklonal antikor üretimi gerçekleştirildi. Dişi Balb/c fareleri immünize edildi ve immünojenite submandibular kandan ELISA testi ile kontrol edildi. Farelerin dalağından ve lenf düğümlerinden izole edilen B hücreleri, F0 miyelom hücreleriyle birleştirildi ve uygun klon seçildi. Seçilen klonlardan toplanan süpernatanlar, afinite kromatografisiyle saflaştırıldı. İn vitro dozaj çalışmaları SRB canlılık tahlili ile gerçekleştirilmiştir. Kronik pankreatit kaynaklı C57BL6 farelerinde in vivo dozaj çalışmaları sırasında karın ağrısındaki değişiklikler izlendi. Daha sonra hastalığın histolojik ve immünolojik seyri değerlendirildi. Ayrıca kronik pankreatitli fare modellerinde antikorlar ağrıyı etkili bir şekilde azalttı. Mevcut inhibitör antikorların son derece yüksek maliyeti ve küçük molekül inhibitörlerinin yüksek böbrek toksisitesi nedeniyle, CX3CR1 reseptörünü inhibe edecek etkili antikorlara hâlâ büyük bir ihtiyaç vardır. Ön sonuçlarımız, grubumuz tarafından üretilen CX3CR1 antikorunun kronik pankreatite bağlı ağrıya karşı potansiyelini göstermektedir; ancak pankreas kanserini hedefleme potansiyelini değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Pancreatic cancer and chronic pancreatitis present daunting challenges due to the presence of severe pain and unfortunately the absence of effective treatments. We previously showed in both diseases, nervous system is activated within the tissue, and there is an increase in the expression and activity of the fractalkine chemokine and its specific receptor, CX3CR1, in parallel with the neuron-immune cell interaction. CX3CR1 is a special chemokine receptor that acts as both a chemoattractant and adhesion molecule and plays an important role in neural invasion process. Therefore, targeting this receptor holds promise for pain relief in afflicted patients. In this context, monoclonal antibody production specific to the 3rd terminal loop (binding location) of CX3CR1 receptor was carried out by hybridoma method. Female Balb/c mice were immunized, and the immunogenicity was checked through ELISA test from submandibular blood. In vitro dosage studies were conducted by SRB viability assay. Changes in abdominal pain were monitored during in vivo dosage studies in chronic pancreatitis-induced C57BL6 mice. Then, the histological and immunological progression of the disease were evaluated. Results indicated that our newly developed antibody exhibited higher efficacy on inhibiting pancreatic cancer cell proliferation compared to commercial antibody, without affecting healthy cell lines. Besides, in chronic pancreatitis mouse models, the antibodies effectively reduced abdominal pain. Due to the extremely high cost of existing inhibitory antibodies and the high renal toxicity of small molecule inhibitors, there is still a great need for effective antibodies to inhibit the CX3CR1 receptor. Our preliminary results show the potential of the CX3CR1 antibody produced by our group against chronic pancreatitis related pain; however, further research is needed to evaluate its potential on targeting pancreatic cancer.