Respiratuar kas germe egzersizlerinin dolaşım parametrelerine akut, kronik ve kombine etkileri
Acute, chronic and combined effects of respiratory muscle stretch exercises on circulation parameters
  1. Tez No: 890933
  2. Yazar: DİLAY SOBACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET ALINCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
daha sonra doldurulBu çalışmamızın amacı respiratuar kas germe egzersizinin dolaşım parametrelerine akut, kronik ve kombine etkilerinin incelenmesidir. Bu amaçla çalışmaya 20-25 yaş aralığında 20 sedanter erkek katıldı. Katılımcılar deney ve kontrol grubu olarak ikiye ayrıldı. Katılımcılara toplamda 4 hafta boyunca respiratuar kas germe egzersizi uygulandı. Dört haftalık germe egzersizi öncesinde ve sonrasında ön-son test olmak üzere katılımcıların dolaşım parametreleri olarak kalp atım sayısı, kan basıncı ve oksijen satürasyonları ölçüldü. Verilerin istatistiksel işlemleri için SPSS 22.0 (SPSS Inc., Chicago, Illinois, ABD) programı kullanıldı. Değerler minimum, maksimum, ortalama, standart sapma, şeklinde sunuldu. Anlamlılık düzeyi p0.05). Grup içi kronik etkide deney grubunun kan basıncı, kalp atımı ve oksijen satürasyonunda, kontrol grubunun ise kan basıncı ve kalp atım sayısı parametrelerinde anlamlı farklılık bulunamadı (p>0.05). Grup içi kronik etkide sadece kontrol grubunun oksijen satürasyonu parametresinde anlamlı farklılık tespit edildi (p0.05).
Özet (Çeviri)
daha sonra doldurulacaktıThe aim of this study was to investigate the acute, chronic and combined effects of respiratory muscle stretching exercise on circulatory parameters. For this purpose, 20 sedentary men aged 20-25 years participated in the study. The participants were divided into two groups as experimental and control group. Respiratory muscle stretching exercise was applied to the participants for a total of 4 weeks. Heart rate, blood pressure and oxygen saturation were measured as circulatory parameters before and after four weeks of stretching exercise. SPSS 22.0 (SPSS Inc., Chicago, Illinois, USA) program was used for statistical processing of the data. Values were presented as minimum, maximum, mean, standard deviation. Significance level was accepted as p0.05). No significant difference was found in the blood pressure, heart rate and oxygen saturation parameters of the experimental group and in the blood pressure and heart rate parameters of the control group (p>0.05). In within-group chronic effect, a significant difference was found only in the oxygen saturation parameter of the control group (p0.05).