Dikkat eksikliği olan çocuklar için terapi sürecinde kullanılan materyallerin görsellerinin incelenmesi
Examination of visual materials used in the therapy process for children with attention deficit
  1. Tez No: 890934
  2. Yazar: GÖNÜL GÖKBULUT
  3. Danışmanlar: DR. BAŞAK ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), çocukların akademik performansını, sosyal etkileşimlerini ve kişisel gelişimlerini olumsuz etkileyen yaygın bir nörogelişimsel bozukluktur. DEHB'li çocuklara yönelik terapötik müdahalelerde görsel materyallerin kullanımı, tedavi sonuçlarında önemli bir rol oynar. Bu çalışmanın amacı, bu görsel materyallerin özelliklerini ve DEHB'li çocukların tedavisindeki etkililiğini incelemektir. Çalışmanın ilk bölümünde, DEHB'nin tanımı, belirtileri ve tanıda kullanılan yöntemler detaylı olarak açıklanmakta, bu bilgiler ışığında görsel materyallerin DEHB'li çocukların ihtiyaçlarına nasıl uyarlanabileceği tartışılmaktadır. Takip eden bölümde, görsel araçların tasarım özellikleri analiz edilerek bu araçların çocukların dikkatini çekme ve öğrenme süreçlerini geliştirme konusundaki önemi vurgulanmaktadır. Araştırmanın merkezinde, DEHB tanı ve tedavisinde kullanılan çeşitli görsel materyallerin kapsamlı bir analizi bulunmaktadır. Bu analizde, çocukların ilgisini çekme, öğrenme süreçlerini destekleme ve terapötik hedeflere ulaşma kriterleri göz önünde bulundurulmuştur. Renk, şekil, boyut, tipografi ve içerik gibi temel görsel özellikler, materyallerin çekiciliği ve uygunluğu açısından değerlendirilmiştir. Çalışma, bu tasarım öğelerinin çocukların dikkatini ve tedavi sürecine katılımını nasıl etkilediğini değerlendirmektedir. Ayrıca, mevcut görsel materyallerin etkinliğini artırmaya yönelik örnek tasarımlar sunulmaktadır. Bu örnekler, daha etkili tedavi araçlarının geliştirilmesi için bir rehber olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın sonuç bölümünde, elde edilen bulgular özetlenmekte ve DEHB tedavisinde görsel materyallerin etkinliğinin artırılmasına yönelik öneriler sunulmaktadır. Çalışmanın nihai amacı, tasarımcılara ve terapistlere DEHB'li çocuklar için terapötik sonuçları önemli ölçüde iyileştirebilecek daha etkili görsel yardımlar oluşturma konusunda rehberlik etmektir
Özet (Çeviri)
Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) is a common neurodevelopmental disorder that negatively affects children's academic performance, social interactions, and personal development. The use of visual materials in therapeutic interventions for children with ADHD plays a significant role in treatment outcomes. This study aims to examine the characteristics of these visual materials and their effectiveness in the treatment of children with ADHD. In the first part of the study, the definition, symptoms, and diagnostic methods of ADHD are explained in detail, and in light of this information, it is discussed how visual materials can be adapted to meet the needs of children with ADHD. The following section analyzes the design features of visual tools, emphasizing the importance of these tools in attracting children's attention and enhancing their learning processes. At the core of the research is a comprehensive analysis of various visual materials used in the diagnosis and treatment of ADHD. This analysis considers criteria such as capturing children's interest, supporting learning processes, and achieving therapeutic goals. Basic visual features such as color, shape, size, typography, and content are evaluated in terms of the appeal and suitability of the materials. The study assesses how these design elements affect children's attention and participation in the treatment process. Additionally, sample designs aimed at enhancing the effectiveness of existing visual materials are presented. These examples serve as a guide for developing more effective treatment tools. In the conclusion section of the research, the findings are summarized, and suggestions are made to increase the effectiveness of visual materials in ADHD treatment. The ultimate goal of the study is to guide designers and therapists in creating more effective visual aids that can significantly improve therapeutic outcomes for children with ADHD.