Hat işletmecisinin gözünden denizyolu konteyner navlun maliyeti hesaplaması yöntemleri: örnek dosya Şangay – İstanbul seferi
Master's thesis title sea container freight costcalculation methods from the perspective of theline operator sample file Shanghai – Istanbul voyage
  1. Tez No: 890960
  2. Yazar: FATİH HAMDİ BAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDAR MÜCAHİT ŞİŞLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Uluslararası Ticaret, Transportation, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Literatürdeki çalışmalar incelendiğinde deniz yolu konteyner taşımacılığında navlun maliyetlerinin hesaplanmasını inceleyen çok az çalışma olduğu gözlemlenmiş ve yerli literatürde Şangay- İstanbul arasında mal taşıyan bir geminin navlun maliyetinin hesaplanmasını inceleyen bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Bu nedenle bu çalışma Şangay-İstanbul arasında uluslararası ticaret yapan bir geminin ortalama navlun maliyetini hesaplaması açısından yerli literatürdeki diğer çalışmalardan ayrılmaktadır. Bu çalışmanın sonucunda Şangay – İstanbul arasında hizmet veren/verecek bir geminin simülasyonu olarak tespit edilen maliyet rakamları, Süveyş Kanalı geçişli olarak 390,03 usd / TEU hesaplanmıştır. Ayrıca Ümit burnu geçişli olarak seyrine devam eden bir geminin TEU başına masraf ortalamasının 525,29 usd / TEU olduğu tespit edilmiştir. Hesaplamada gerçek veriler kullanılmış olup yakıt, gemi kiralama vb. öğeler için uluslararası indeksler ile ilerlenmiştir. Her iki rotadan yapılan hesaplamada Süveyş Kanalı geçişli seyir süresi 19 gün 16 saat iken ilgili geminin Ümit Burnu üzerinden seyrini tamamlaması neticesinde süre 35 gün 16 saate çıkmaktadır. Görüldüğü üzere Süveyş Kanalı yerine Ümit burnu dolaşılarak oluşturulan rota yalnızca pahalı değil, ayrıca süre olarak daha fazladır. Diğer taraftan Süveyş Kanalında son zamanlarda oluşan terör saldırıları, gemi kazaları gibi riskler uluslararası ticareti neredeyse durma noktasına getirmektedir. Ümit burnu alternatifi kanalın kapanması durumunda her ne kadar maliyet açısından pahalı ve süre açısından daha fazla görünse de uluslararası ticaretin aksamaması için mantıklı bir alternatif olarak ön plana çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the cost of shipping goods in containers between Shanghai and Istanbul by sea. Not many studies have focused on this route before. Therefore, this research is unique because the average cost of shipping between these two ports is calculated. It was found in the study that it costs around 390,033 usd / TEU to go through the Suez Canal. However, if the ship goes around the Cape of Good Hope instead, it costs about 525,291 usd / TEU.Real data and international prices for things like fuel and renting ships were used. Additionally, a comparison was made of how long each route takes. It was observed that going through the Suez Canal takes about 19 days and 16 hours, while going around the Cape of Good Hope takes much longer, about 35 days and 16 hours. Even though going through the Cape of Good Hope costs more and takes longer, recent problems like attacks and accidents in the Suez Canal have made it important to consider other options. Therefore, even though it's not the cheapest or quickest route, going around the Cape of Good Hope could be considered a good idea to keep international trade running smoothly.