Özel eğitim uygulama okullarında eğitim gören özel gereksinimli öğrencilerin ebeveynlerinin beden eğitim dersine karşı tutumları ( Antalya / il örneği)
Attitude of parents of students with special needs education in special education practice schools towards physical education courses (Antalya province example)
  1. Tez No: 890959
  2. Yazar: BAŞAK AYTAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel eğitim uygulama okullarında eğitim gören özel gereksinimli öğrencilerin ebeveynlerinin beden eğitimi dersine yönelik tutumlarını ortaya koymaktır. Araştırmaya Antalya ilinde bulanan özel eğitim uygulama okullarında eğitim gören 232 öğrenci velisi katılmıştır. Araştırmada Öncü ve Güven (2007) tarafından geliştirilen ana-babalar için beden eğitimi dersi tutum ölçeği veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistik ile parametrik testlerden olan T-testi ve ANOVA analizlerinden faydalanılmıştır. Araştırma sonuçlarına bakıldığında beden eğitimi dersi tutumları ölçeği alt boyut puanları ile ebeveynlerin cinsiyeti, yaşları, öğrencilerin sınıf değişkeni, öğrencilerin kardeş sayısı, anne gelir durumu, baba çalışma durumu, baba gelir durumu arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Ebeveynlerin çocukların öğretmenlerinin cinsiyeti, anne eğitim, baba eğitim, anne çalışma, ebeveynlerin spor yapma durumu, ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte düzenli spor yapma durumları arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Ayrıca puan ortalamaları üzerinden yapılan analiz sonucunda ebeveynlerinin beden eğitimi dersi tutumlarının orta düzeyde olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to reveal the attitudes of parents of students with special needs studying in special education practice schools towards physical education lessons. Parents of 232 students studying in special education practice schools in Antalya province participated in the research. In the study, the physical education course attitude scale for parents developed by Öncü and Güven (2007) was used as a data collection tool. In the research, the relational screening model, one of the quantitative research methods, was used. Descriptive statistics and T-test and ANOVA analysis, which are parametric tests, were used to analyze the data. Looking at the results of the research, no significant difference was detected between the sub-dimension scores of the physical education lesson attitudes scale and the gender and age of the parents, the class variable of the students, the number of siblings of the students, mother's income status, father's working status, father's income status. A significant difference was found between the gender of the parents' children's teachers, mother's education, father's education, mother's employment, parents' sports activities, and parents' regular sports activities with their children. In addition, as a result of the analysis made on the average scores, it can be said that the parents' attitudes towards physical education lessons are at a medium level.