Sağlıklı bireylerde yüksek yoğunluklu antrenmanın fizyolojik ve antropometrik ölçümlere etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of high intensity training on physiological and anthropometric measurements in healthy individuals
- Tez No: 890971
- Danışmanlar: PROF. DR. NECİP FAZIL KİSHALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Bu çalışma, sağlıklı bireylerde yüksek yoğunluklu antrenmanın fizyolojk ve antropometrik etkilerini araştırmak üzere yapılmıştır. Yöntem: Bu araştırmaya aktif spor yapan 30-55 yaş arası toplam 12 erkek birey katılmıştır. Katılımcılar rastgele HIIT grubu ve FITT grubu olarak iki ayrı gruba ayrıldı. HIIT antrenman grubuna 8 hafta boyunca yüksek yoğunluklu interval antrenman, FITT antrenman grubuna ise 8 haftalık geleneksel fitness antrenman programı uygulandı. Araştırmada ön ve son test desenli deneysel yöntem kullanılmış olup; HIIT ve FITT gruplarının vücut komposizyonu, antropometrik parametreler, kalp atım sayısı değerleri ve saturasyon değerleri 8 haftalık antrenman programı öncesi ve sonrasında olmak üzere iki kere ölçülmüştür. Elde edilen veriler IBMM Spss sürüm V28 istatistiksel analiz programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to investigate the physiological and anthropometric effects of high intensity training among healthy individuals. Method: A total of 12 male individuals aged 30-55 years participated in this study. The participants were randomly divided into two groups as HIIT group and FITT group. The HIIT training group was put into high-intensity interval training for 8 weeks and the FITT training group was put into an 8-week traditional fitness training program. An experimental method with pre- and post-test pattern was used in the research and body composition, anthropometric parameters, heart rate and saturation values of HIIT and FITT groups were measured twice before and after the 8-week training program. The obtained data were analysed using IBMM Spss version V28 statistical analysis software.