Ergenlerde dijital oyun bağımlılığı düzeyinin algılanan ebeveyn sosyal desteği ve duygu düzenleme ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the level of digital game addiction and perceived parental social support and emotion regulation in adolescents
  1. Tez No: 890972
  2. Yazar: NEHİR DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN FISTIKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada ergen bireylerin dijital oyun bağımlılığı, duygu düzenleme becerisi ve algılanan sosyal destek düzeyi arasındaki ilişki incelenerek bütüncül sonuçlar ile ilgili alan yazına katkı sağlanması amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında 383 katılımcı ile analiz yapılmıştır. Çalışmaya katılan katılımcıların 184'ü kadın, 195'i ise erkek, 4'ü ise belirtmek istemeyen katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırma grubundan gerekli verileri elde edilebilmesi amacıyla;“Algılanan Sosyal Destek Ölçeği Revizyonu (ASDÖ-R)”,“Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği (DOBÖ)”, 'Ergenler İçin Duygu Düzenleme Ölçeği (EİDÖ)' ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Veri Formu”kullanılmıştır. Çalışma kapsamında toplanan veriler sosyal bilimler için istatistik programı Ölçek puanları arasındaki verilerin analizi için SPSS-25 programı kullanılarak sonuçlara ulaşılmıştır ve yorumlanmıştır. Çalışma verileri incelendiğinde dijital oyun bağımlılık puanları ile duygu düzenleme güçlüğü şiddeti arasında anlamlı pozitif bir ilişki saptanmıştır. Buna göre dijital oyun bağımlılık puanları arttıkça duygu düzenleme güçlüğü şiddeti artacaktır şeklinde bulunmuştur. Dijital oyun bağımlılık puanları yüksek olan bireylerin dijital oyun bağımlılık puanları düşük olan bireylere göre daha çok duygu düzenleme zorluğu yaşayacağı bulunmuştur. Dahası dijital oyun bağımlılığı puanları ile algılanan sosyal destek ölçeği toplam puanları arasında anlamlı negatif bir korelasyon bulunmaktadır. Algılanan sosyal destek puanı arttıkça dijital oyun bağımlılığı puanı düşecektir. Buna karşın algılanan sosyal destek puanı düştükçe dijital oyun bağımlılık puanı artacaktır. Sonuç olarak dijital oyun bağımlılık puanları arttıkça duygu düzenleme güçlüğü şiddeti arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to contribute to the field literature about holistic results by examining the relationship between digital game addiction, emotion regulation ability and perceived level of social support of adolescent individuals. Within the scope of the research, analysis was carried out with 383 participants. Of the participants participating in the study, 184 of them are women, 195 of them are men, and 4 of them are participants who do not want to specify. In order to obtain the necessary data from the research group;“Perceived Social Support Scale Revision (PSSS-R)”,“Digital Game Addiction Scale (DGSA)”,“Adaptation of the Regulation of Emotions Questionnaire for Adolescents (REQ)”and the“Personal Data Form”prepared by the researcher were used. The data collected within the scope of the study were obtained and Deciphered using the SPSS-25 program for the analysis of the data between the scale scores of the statistical program for social sciences.When the study data were examined, a significant positive relationship was found between digital game addiction scores and the severity of emotion regulation difficulties. Accordingly, it has been found that as digital game addiction scores increase, the severity of emotion regulation difficulties will increase. It has been found that individuals with high digital game addiction scores will experience more emotion regulation difficulties than individuals with low digital game addiction scores. Moreover, there is a significant negative correlation between the scores of digital game addiction and the total scores of the perceived social support scale. As the perceived social support score increases, the digital game addiction score will decrease. However, as the perceived social support score decreases, the digital game addiction score will increase. As a result, it has been observed that the severity of emotion regulation difficulties increases as digital game addiction scores increase.