Açık alan aktivitelerine katılan bireylerin yaşam kalitelerinin incelenmesi
Investigation of quality of life of individuals participating in outdoor activities
  1. Tez No: 820697
  2. Yazar: SEVDA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVZAT MUTLUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Günümüzde artan kentleşme ve kapalı alanlarda iş hayatının yoğunluğu bireyleri olumsuz yönde etkilemektedir. Şehir merkezlerinde yaşayan bireyler yaptıkları rutin işlerden kurtulmak ve çevresel olarak kendilerini olumsuz etkileyen sebeplerden dolayı açık alan etkinliklerine yönelmektedirler. Diğer taraftan hareketsiz yaşam bireyin her türlü stresten etkilenmesi, doyumsuzluk, mutsuzluk, ruhsal bunalım ve daha birçok psikolojik ve fizyolojik bozukluklara sebebiyet verebilmektedir. Fiziksel ve mental eksikliklerin ortaya çıkardığı olumsuzlukları gidermeye yönelik Spor ve fiziki etkinlikler, hayatımızı pek çok yönden pozitif doğrultuda etkileyen faktörlerdir. Planlı ve programlı uygulanan fiziksel aktivite faaliyetleri tüm bireylerin sosyalleşmesine, daha sağlıklı bir yaşam sürmelerine, zararlı alışkanlıklardan uzaklaşmalarına, kronik hastalıklarının oluşma zeminlerinin hazırlanmasının minimum düzeye indirgenmesine, hasta olanların tedavi süreçlerine olumlu katkı sağlanmasına ve sağlıklı bir yaşlılık süreci geçirilmesine ciddi anlamda katkı sağlamaktadır. Metot ve Yöntem: Çalışmanın ilk üç bölümü literatür taraması şeklinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın yönteminde kullanılan ölçek SF-12 yaşam kalitesi ölçeği olmuştur. Elde edilen bulgular spss analizi ile yorumlanmıştır. Bulgular: Çalışmada belirlenen amaç ve hipotezler doğrultusunda açık alan aktivitelerine katılan bireylerin yaşam kalitelerinde anlamlı farklılık saptanmıştır. Sonuçlar: Açık alan aktivitelerine katılan bireylerin yaşam kaliteleri üzerinde olumlu etkileri vardır. Fiziksel sağlık, zihinsel sağlık ve sosyal ilişkilerin güçlendirilmesi, bu aktivitelerin sunduğu faydalardan sadece birkaçıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: In today's world, increasing urbanization and the intensity of indoor work negatively affect individuals. Individuals living in city centers seek to escape from their routine tasks and turn to outdoor activities due to negative environmental influences. On the other hand, a sedentary lifestyle can lead to various psychological and physiological disorders such as stress susceptibility, dissatisfaction, unhappiness, and mental distress. Physical and mental shortcomings can be alleviated through sports and physical activities, which positively impact various aspects of our lives. Planned and structured physical activity not only facilitates socialization among all individuals but also contributes significantly to leading a healthier life, distancing oneself from harmful habits, minimizing the emergence of conditions conducive to chronic illnesses, supporting the treatment processes of those who are ill, and experiencing a healthy aging process. Methodology: The first three sections of the study were conducted in the form of a literature review. The measurement tool used in the study's methodology was the SF-12 Quality of Life Scale. The obtained findings were interpreted through SPSS analysis. Findings: In line with the established objectives and hypotheses, significant differences were found in the quality of life of individuals participating in outdoor activities. Conclusions: Participation in outdoor activities has positive effects on individuals' quality of life. Strengthening physical health, mental well-being, and social relationships are just a few of the benefits these activities offer.