Katma Değer Vergisinin kamu harcamaları arasındaki ilişki: Mahalli idareler özelinde inceleme
The relationship between Value Added Tax and public expenditures: A study on local administrations
  1. Tez No: 890974
  2. Yazar: HAKAN BAYTAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİMET VARLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Maliye, Economics, Public Administration, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
5393 sayı ve 13/7/2005 yürürlük tarihli Belediye Kanunu mahalli idarelerin kuruluşu ve işleyişi açısından birtakım değişiklikler getirmiştir. Devletin görev ve sorumluluklarının yerine getirilmesinde önemli bir yeri olan mahalli idarelerin görev ve sorumluluklarını arttırarak, idarelerin sağladığı hizmetlerin adem-i merkeziyet ilkesine uygun şekilde sunulmasını sağlamıştır. Çalışmada mahalli yönetimlerin önemli bir paydaşı olan belediye tüzel kişiliğinin harcamaları ve bu harcamalar üzerinden tahsil edilen dolaylı vergilerin etkileri incelenmektedir. Çalışmada dolaylı vergilerin etkileri, katma değer vergisi odaklı ele alınmakta ve maliye politikası amaçlarından büyüme ve kalkınma özelinde incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The Law No. 5393 on Municipalities, dated 13/7/2005, introduced a number of changes in terms of the establishment and functioning of local administrations. By increasing the duties and responsibilities of local administrations, which have an important place in the fulfillment of the duties and responsibilities of the state, it has ensured that the services provided by the administrations are provided in accordance with the principle of decentralization. In this study, the expenditures of the municipal legal entity, which is an important stakeholder of local governments, and the effects of indirect taxes collected through these expenditures are analyzed. In the study, the effects of indirect taxes are analyzed with a focus on value-added tax and examined in terms of growth and development, one of the fiscal policy objectives.