Evlenme turizmi eğilimi: Hintlilerin düğün için Türkiye'yi tercih nedenlerine yönelik bir ölçek geliştirme
Wedding tourism trends: A scale development considering the reasons for Indians' preferences Türki̇ye in weddings
- Tez No: 890976
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, Hintli çiftlerin düğün destinasyonu olarak Türkiye'yi tercih etmelerine özellikle vurgu yaparak, düğün turizminin artan eğilimini incelemektedir. Mevcut literatürün kapsamlı bir incelemesi yoluyla bu araştırma, Hintli çiftlerin düğün törenleri için Türkiye'yi seçmelerine neden olan temel motivasyonları araştırmaktadır. Ayrıca, araştırma gelişen bu eğilimin kültürel ve ekonomik sonuçlarını da incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, bu tercihi yönlendiren faktörleri aydınlatarak, düğün turizminin dinamikleri hakkında değerli bilgiler sunmayı ve böylece turizm ve konaklama sektörlerindeki paydaşları bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Bulgular, Türkiye'nin erişilebilirlik, uygun fiyatlılık, kültürel teklifleri, mutfak çeşitliliği, balayı fırsatları, misafir eğlencesi, lüks olanaklar, Hindistan'daki zorluklar ve genç neslin benzersiz deneyimlere olan eğilimi gibi faktörler nedeniyle çekici olduğunu vurgulamaktadır. Sonuç olarak, bu araştırma düğün turizminde gelişen trendlerin ve bunların uluslararası hem endüstri hem de kültürel alışveriş üzerindeki etkilerinin daha ayrıntılı bir şekilde anlaşılmasına katkıda bulunmaya yönelik özgün bir ölçek geliştirmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study delves into the escalating trend of wedding tourism, with a particular emphasis on the preferences of Indian couples for Türkiye as their chosen wedding destination. Through a comprehensive examination of the available literature, this research investigates the underlying motivations prompting Indian couples to select Türkiye for their wedding ceremonies. Furthermore, it aims to scrutinize the cultural and economic ramifications of this burgeoning trend. By shedding light on the factors influencing this preference, the study aims to offer important insights into the dynamics of wedding tourism, thus guiding stakeholders in the tourism and hospitality industries. The findings underscore Türkiye's appeal due to factors such as accessibility, affordability, cultural offerings, culinary diversity, honeymoon opportunities, guest entertainment, luxury amenities, challenges in India, and the younger generation's inclination towards unique experiences. Consequently, this research seeks to create an original scale to enhance the comprehension of emerging trends in wedding tourism and their effects on both the industry and international cultural exchange.