Otel işletmelerinde stokastik bütçeleme
Stochastic budgeting at the hotel
- Tez No: 63106
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bir otel işletmesi için Stokastik İşletme Bütçesinin düzenlendiği bu çalışmanın birinci bölümünde; Asıl fonksiyonları müşterilerinin ge celeme ihtiyaçlarını sağlamak olan, bu hizmetin yanında, yeme-içme, eğlence ihtiyaçları için yardımcı ve tamamlayıcı birimleri de bünyelerinde bulundurabilen tesisler, olarak tanımlanan otel işletmelerinde bütçeleme konusu ile ilgili yapılan açıklamalar; otel işletmesinin tanımı, maliyet kontrolünü etkileyen özellikleri, smıflandınlması, organizasyonu, bütçeleme ve yararlan ile bütçeleme çeşitleri çerçevesinde yapılmıştır. İhtimal teorisi ve istatistiğin bir araç olarak kullanılmasıyla elde edilen ve nokta tahmininin yanında aralık tahminini de kapsayan sto kastik bütçeleme ile ilgili açıklamalar ikinci bölümde verilmiştir. Burada stokastik bütçelemenin hazırlanmasına ilişkin aşamalar tek tek açıklanmıştır. Bu aşamalar; Bilgilerin toplanması. Kullanılacak indeksin belirlenmesi, Fonksiyonun belirlenmesi, Departmanlara göre beklenen değerlerin belirlenmesi, Belirlenen değerlerin hata payının belirlenmesi ve Stokastik bütçenin düzenlenmesidir. Son bölümde ise; bir otel işletmesine ait stokastik satış, departman maliyetleri ve genel işletme giderleri bütçeleri yukarıda sıralanan aşamalardan geçirilerek hazırlanmış ve bu bütçelerin biraraya ge tirilmesi ile Otel işletmelerine ait Stokastik İşletme Bütçesi oluşturulmuştur. Böylece daha önce sanayi işletmelerinde uygulanan sözkonusu bütçeleme tekniğinin bir hizmet işletmesi olan otel işletmelerinde de uygulanabileceği bu çalışma ile ortaya konulmuştur. vü
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the first part of this study; we will see the probability management of budgeting for hotel management; the original function of hotel is to provide the needs of staying in hotel; instead of it we can talk about food and beverage and entertainment. Also there is the explanation of budgeting in management of hotel; definition of hotel management, the facilities which affect the checking of cost; classification; organization and the advantage of budgeting. In the second part, we will see the explanations of budgeting which contain the theory of probability. Here, there is the ranks of preparation of probability budgeting. Collection of knowledge, To determine the index which is used, To determine the functions. To determine the values according to departments, To determine the part of fault in the determine values and The preparation of probability budgeting. In the last part; the sale of probability for a hotel management; the costs of departments and general management expend are prepared according to the ranks in the above, by this study, we understand that budgeting technique can be used in the hotel management. viagiriş Geçici olarak devamlı yerleşme yerini terkeden kişilerin konaklama ihtiyacı yanısıra, dinlenme, yeme-içme, kısmen eğlenme ve diğer bazı kişisel ve sosyal gereksinmelerini karşılayan işletmelere konaklama işletmesi denilmektedir. Konaklama işletmelerinin en yaygın örneği otellerdir. Diğer kâr amaçlı işletmelerde olduğu gibi otel işletmelerinin de yönetiminin temel amacı kân maksimize etmektir. Geniş anlamda bir finansal plan olan bütçeler işletme yönetiminin faaliyetleri için bir rehber niteliği taşımaktadır. Bu da ekonomik ve sosyal olaylara karşı daha hassas olan otel işletmeleri için bütçelerin önemini bir kat daha arttırmaktadır. Nokta tahmini yapılan geleneksel bütçelerde yöneticinin yüzyüze geldiği problem, çoğunlukla kesin miktar olarak ifade edilen bütçe rakamı ile gerçek rakamlar arasındaki farkların önemli olup olmadığının ve farkın nereden ileri geldiğinin araştırılmasının gerekip gerekmediğinin belirlenmesidir. Stokastik bütçeler, geleneksel bütçeler gibi nokta tahmini yanında ayrıca aralık tahminini de kapsadığından bütçe ve maliyet analizleri konusunda yeterli bilgi sağlayabilmektedir1. Bu da zaman ve gider açısından tasarruf sağlamaktadır. Bu çalışmada şehir merkezinde faaliyet gösteren bir Otel İşletmesine ait Stokastik İşletme Bütçesi hazırlanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde otel işletmeleri, sınıflandırılması, organizasyonu ve bütçeleme gibi konular üzerinde durularak konuyla 1 ERDO?AN, Muammer: Sanayi İşletmelerinde Stokastik Kâr Bütçeleri, Diyarbakır, 1987. s.53