Örgütsel dışlanma ve örgütsel yalnızlık ilişkisinde toksik liderin aracı rolü: Bir araştırma
The mediator role of the toxic leader in the relationship between organizational exclusion and organizational loneliness: A research
  1. Tez No: 890977
  2. Yazar: MERYEM ERÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AGAH SİNAN ÜNSAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu araştırmada örgütsel davranış konuları, pozitif yönlerinden ziyade yıkıcı yönleri ile incelenmiştir. Bu araştırmanın yapılmasındaki başlıca amaç, örgütsel dışlanma ve örgütsel yalnızlık arasındaki ilişkide toksik liderin aracı rolünün incelenmesidir. Nicel araştırma metoduyla yürütülen çalışmada veriler, Edirne ili merkez ilçesinde faaliyet gösteren devlet hastanesinde görev alan sağlık çalışanları ve Trakya Üniversitesi'nde görev yapan akademik personellerden anket tekniği ile toplanmıştır. Araştırmaya katılmaya gönüllü olanlara 408 adet anket formu dağıtılmıştır. Araştırma sonunda 406 adet kullanılabilir anket formu analiz edilerek yorumlanmıştır. Verilerin analizi sonucunda, araştırmaya katılan çalışanların toksik yönetici davranışları algılarının yüksek olmadığı, iş yaşamında yalnızlık algılarının yüksek olduğu ve işyerinde dışlanma algılarının düşük olduğu tespit edilmiştir. Örgütsel yalnızlığın alt boyutu olan duygusal yoksunlukta meydana gelen artış toksik liderlik üzerinde artırıcı bir etki yapmakta ancak sosyal arkadaşlık boyutu olan işyerinde yalnızlık algısındaki artış toksik liderlik üzerinde azaltıcı etki yapmaktadır. Buna karşın, örgütsel dışlanmanın toksik liderlik üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkisi bulunmamaktadır. Bu açıdan örgütsel dışlanma ve örgütsel yalnızlık arasındaki ilişkide toksik liderin kısmen aracı rolü olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this research, organizational behavior issues were examined with their destructive aspects rather than their positive aspects. The main purpose of conducting this research is to examine the mediating role of the toxic leader in the relationship between organizational ostracism and organizational loneliness. In this study conducted with the quantitative research method, data were collected by survey technique from healthcare professionals working in the state hospital operating in the central district of Edirne province and academic staff working at Trakya University. 408 survey forms were distributed to those who volunteered to participate in the research. At the end of the research, 406 usable survey forms were analyzed and interpreted. As a result of the analysis of the data, it was determined that the employees participating in the study did not have a high perception of toxic manager behavior, their perception of loneliness in business life was high and their perception of exclusion at work was low. The increase in emotional deprivation, which is the sub-dimension of organizational loneliness, has an increasing effect on toxic leadership, but the increase in the perception of loneliness in the workplace, which is the social friendship dimension, has a decreasing effect on toxic leadership. However, organizational ostracism does not have a statistically significant effect on toxic leadership. In this respect, it can be said that the toxic leader has a partial mediator role in the relationship between organizational ostracism and organizational loneliness.